Smrť, ktorá zasiahla celé Slovensko. Toto sú reakcie na úmrtie Milana Lasicu

TASR Ešte viac

FOTO TASR - Pavol Zachar

S obrovským smútkom prijal správu o úmrtí Milana Lasicu Divadelný ústav. “Nechali ste obrovskú stopu v našom divadle, nechali ste obrovskú stopu v nás. Budete nám chýbať, majstre,” reaguje inštitúcia na úmrtie slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka, ktorý v nedeľu 18. júla skolaboval na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders, pričom sa ho už nepodarilo oživiť.

“Bol vľúdny, noblesný, vtipný, povzbudil nás, podporil. Vždy mu budeme vďační,” píše na sociálnej sieti scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová. Na správu o úmrtí majstra humoru a satiry reaguje na sociálnej sieti aj poetka a textárka Miroslava Ábelová: “Milan Lasica vraj opustil tento svet počas standing ovation na pódiu. Na smrť je vždy priskoro, v jeho prípade to platí milión násobne, a stratili sme úžasného človeka. Na druhej strane presne takýto odchod, ak už musel odísť, si tento úžasný a veľký človek zaslúžil. Za potlesku, s úctou.”

FOTO TASR – Jakub Kotian

Zomrel na javisku svojho divadla

Filmové pôsobenie Milana Lasicu pripomína vo svojom statuse filmový kritik Peter Konečný: Úloha vo filme Rukojemník patrí medzi jeho posledné v bohatej filmovej a televíznej kariére. Moderátor Vilo Rozboril na sociálnej sieti rovnako zverejňuje smutnú správu, že Milan Lasica zomrel priamo na javisku svojho milovaného divadla. “Ak je možné niekoho vôbec označiť za skutočného barda slovenského kultivovaného a inteligentného humoru (slovenského Wericha? či Moliéra?), tak práve Milana Lasicu.”

Foto: TASR

Smutná správa zasiahla aj politológa, historika a publicistu Juraja Marušiaka. “Milan Lasica už nebude za dverami. Odišiel posledný z veľkej trojice Lasica – Satinský – Filip, ktorí tak veľmi symbolizovali slovenskú kultúru. Česť jeho pamiatke.” Nedeľu 18. júla označuje za čierny deň v histórii Slovenska bratislavské Divadlo Astorka Korzo ’90: “A čierny deň aj pre naše divadlo. Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym pána Lasicu. Čičikov náš, Cyrano, milý priateľ, skvelý herec, vždy sme sa s Vami smiali a teraz plačeme.”

Reagovala aj prezidentka

Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností kultúrneho a verejného života. V reakcii na nedeľňajšie úmrtie Milana Lasicu to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlava štátu zdôraznila, že dielo tohto slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka bude patriť do zlatého fondu slovenského umenia.

FOTO TASR – Dano Veselský

Dvojica Lasica Satinský

“Keď zomrie niekto, kto sa nás svojím životom dotýkal, mám pocit, akoby sa na chvíľu zastavil čas a svet už nebude taký istý. Bude v ňom niečo významné chýbať,” uviedla Čaputová, pričom poukázala na Lasicov nenapodobiteľný humor a esprit spojený s hlbokou ľudskou múdrosťou. Rovnako pripomenula, že to, na čo majú najúspešnejší komici sveta celé tímy spolupracovníkov, Lasica dokázal vytvoriť v spolupráci s Júliusom Satinským a aj sám.

Podľa prezidentky mal dar ako nikto iný hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom a svojím umením prinášal ľuďom radosť. “Prinášal ju doslova do poslednej chvíle, pretože sa jeho život ukončil tam, kde strávil viac ako šesť úžasných desaťročí – na javisku svojho milovaného divadla,” dodala prezidentka.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: