Smrteľné poštípanie hmyzom zobralo život už 4 Slovákom. Tieto užitočné rady by ste mali čo najskôr poznať

Lucia Horáková Zdravie

Poštípanie hmyzom je častokrát mimoriadne nepríjemné a bolestivé, nehovoriac o tom, že v niektorých prípadoch nás vzniknuté alergické reakcie môžu donútiť vyhľadať až lekársku pomoc.

Žiaľ, v posledných dňoch sme zaznamenali až štyri prípady poštípania hmyzom, ktoré skončili úmrtím osôb. Počas uplynulého víkendu zomrel na alergickú reakciu 40-ročný muž zo stredného Slovenska a ani privolaná záchranka z Banskej Štiavnice mu nedokázala pomôcť. Nešťastne sa skončilo uštipnutie aj pre muža (61)  z obce Šipice (okres Krupina), taktiež pre ďalšieho muža z Kráľovej pri Senci, ktorému sa dokonca stal osudným útok sršňa a osa zobrala život staršej pani z východného Slovenska.

Alergické reakcie

Po uštipnutí osy alebo včely môžu na pokožke vzniknúť reakcie, ktoré predovšetkým pre silných alergikov môžu spôsobiť vážne ťažkosti, vyžadujúce si zdravotné ošetrenie.

Ak vám miesto po vpichu očervenie, začne svrbieť, opuchne, ide o bežnú reakciu, ktorá by mala do niekoľkých hodín zmiznúť. Ak však ide o alergickú reakciu, stavy pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, pričom sa k nim pridajú závraty, zvracanie, zvýšená teplota, hnačka alebo kožné problémy.

Uštipnutie a následná alergická reakcia však môže mať aj vážnejšie prejavy, ako zvýšenú telesnú teplotu, problémy s dýchaním či prehĺtaním. Postihnutá osoba môže k tomu pociťovať aj celkovú dezorientáciu.

Najhoršie je na tom osoba, ktorá dostane po poštípaní anafylaktický šok. Ide o najhoršiu alergickú reakciu organizmu, pri ktorej postihnutému prudko klesne tlak a môže dokonca upadnúť do bezvedomia. Sprevádzaný je výrazným opuchom a problémami s dýchaním, preto je nevyhnutné ihneď volať záchranku.

Domáce recepty proti opuchu

Po uštipnutí osy alebo včely treba čo najskôr vybrať žihadlo a miesto vpichu ošetriť. Pomôže vám niekoľko skvelých domácich rád, ktoré vaše ťažkosti zmiernia a zmenšia opuch pokožky.

Mydlová voda

Na vyčistenie ranky a miesta opuchu vám úplne postačí aj mydlová voda, ktorá čiastočne odstráni látky vyvolávajú opuch a svrbenie.

Sóda s vodou

Po vyčistení miesta mydlovou vodou, si môžete namiešať účinnú kašičku z jedlej sódy zmiešanou s troškou vody. Naneste zmes na uštipnuté miesto a nechajte pôsobiť pol hodinu.

Zubná pasta

Na upokojenie a schladenie ranky je ideálna úplne obyčajná a najlacnejšia mentolová zubná pasta, ktorá nepríjemné pocity zázračne zmierni.

Cibuľa a cesnak

Medzi najzdravšie potraviny vôbec patrí cibuľa s cesnakom, ktoré nám môžu výborne poslúžiť aj v prípade poštípania hmyzom. Rozrezaný strúčik cesnaku, prípadne krúžok cibule si priložte na ranku po vpichu a ich účinné látky sa už postarajú o svoje.

Med

Produkt samotných včiel je taktiež skvelou voľbou proti uštipnutiu. Stačí si ho len potrieť na ranku a okolie.

Ocot

Jeden z najúčinnejších domácich pomocníkov proti opuchu. Vatový tampónik namáčajte do octu a potierajte si ním postihnuté miesto.

Ľad

Výborne schladí a zmierni opuch s nepríjemnými pocitmi. Ak nemáte po ruku ľad, môže vám poslúžiť napríklad aj príbor, ktorý si prikladajte na ranku.

Pozri aj: Z ničoho nič mi začali vypadávať vlasy. Mohol za to 1 z týchto 10 dôvodov, o ktorých by mali vedieť všetky ženy

Lucy, cas.skhealthline.com

0
Komentovať (0)