Spoznávate ženu na fotografii? Dnes má 72 rokov, no v mladosti to bola poriadna krásavica, muži ju obdivovali

Hyriaková Kristína

Foto: flickr (Hillary Clinton)

Byť ženou v politike určite nie je jednoduché. Svoje by vedeli rozprávať aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová alebo bývalá predsedníčka vlády Slovenskej republiky Iveta Radičová. V zahraničí tomu nie je inak. Jednou zo svetovo najznámejších političiek je Hillary Clinton.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: flickr (Hillary Clinton)

Celým menom Hillary Diane Rodham Clinton je 72-ročná americká politička, nominantka na post prezidentky USA v roku 2016, kedy vyhral Donald Trump, ale aj bývalá prvá dáma USA ako manželka prezidenta Billa Clintona. Ako uvádza portál Britannica, je dcérou Hugha a Dorothy Rodhamovcov a vyrastala v Chicagu. Vyštudovala právo na prestížnej univerzite Yale. Pôsobila ako právna poradkyňa v americkom Kongrese a neskôr sa presťahovala do Arkansasu, kde sa zosobášila s Billom Clintonom.

Nechcela ísť do politiky

Ako uvádza portál CallHub, pôvodne vôbec nechcela byť političkou. Snívala o tom, že sa stane novinárkou, hráčkou baseballu alebo astronautkou. NASA ju však odmietla a taktiež ju odmietli aj v námorníctve kvôli tomu, že bola žena. Bola vymenovaná za prvú ženskú predsedníčku Legal Services Corporation, neskôr bola prvou spoločníčkou Rose Law Firm. Keďže jej manžel Bill Clinton bol v tom čase guvernérom Arkansasu, stala sa prvou dámou Arkansasu. Zaujímavosťou je, že bola vymenovaná Ženou roka v Arkansase, Mladou matkou roka v Arkansase a taktiež bola zaradená medzi najkvalitnejších právnikov v riešení obchodných sporov.

Protestovala v uliciach Bostonu

Keď bola mladšia, bola aktivistkou. Verila zákonu o občianskych právach, ktorý zakazuje rasovú diskrimináciu a po atentáte na Martina Luthera Kinga sa pripojila k protestom v uliciach Bostonu. Vo svojej škole vyvíjala nátlak, aby prijali viac farebných študentov a zamestnancov. Jej manželstvo sa trochu otriaslo, keď sa v roku 1998 začalo hovoriť o škandále Billa Clintona s praktikantkou Monikou Lewinskou. Napriek tomu to ustáli a v roku 2014 privítali na svete aj prvé vnúča.

Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Prvá dáma vo verejnej funkcii

V roku 2000 bola zvolená do amerického senátu ako prvá Prvá dáma vo verejnej funkcii a taktiež sa stala senátorkou za štát New York. Za prezidentku kandidovala už v roku 2008, kedy ju porazil Barack Obama. Stala sa ministerkou zahraničných vecí USA. Počas dvoch rokov v tejto funkcii navštívila 114 krajín. Neskôr kandidovala aj v roku 2016, kedy ju porazil Donald Trump. Stala sa prvou ženou, ktorá bola na nomináciu na post prezidentky nominovaná politickou stranou. Snažila sa zjednodušiť získanie občianstva pre nelegálnych prisťahovalcov, ochranu práv žien a LGBT.

Množstvo ocenení

Foto: Maureen Keating [Public domain], via Wikimedia Commons
Podľa portálu Revolvy získala neuveriteľné množstvo ocenení, keďže sa počas celého života snažila robiť veci pre verejne prospešné služby. Zaujímavou je cena za životné dedičstvo od Women’s International Center. Taktiež bola ocenená celoživotnou cenou od Children of Chernobyl Relief Fund, za pomoc Ukrajine pri riešení vecí týkajúcej sa nehody v Černobyle. Dostala aj cenu matky Terezy, pretože sa angažovala v pomoci počas vojny v Kosove, ale aj vo svete. Bola uvedená aj do Národnej ženskej siene slávy a dokonca existuje aj ocenenie, ktoré je pomenované po nej.

Najnovšie články