Srdce 103-ročného kardiológa je stále v poriadku a bije ako zamladi. Tajomstvo jeho vitality, zdravia a dlhovekosti spočíva v …

Monizz Zdravie

Túžite žiť 100 rokov? Samozrejme, vek neovplyvňujeme my. Často ho ovplyvní aj genetika, osud či jednoducho vyššie mocnosti. Niekedy však svoj život vieme skvalitniť, a tým ho dokonca aj predĺžiť. A presne to je prípad 103-ročného kardiológa Ellswortha Warehama.

takprosto.cc

Známy srdcový chirurg a kardiológ Ellsworth Edwin Wareham je presvedčený o tom, že k poriadnemu zdraviu prispieva najväčšmi zdravé stravovanie a zdravý životný štýl. To sme už počuli veľakrát a nik tieto tvrdenia nespochybňuje, ale čo ak niekedy žiť zdravo a veľa sa hýbať jednoducho nie je možné?

Odpoveď je v jedle

„Môžem s istotou povedať, že som bol odjakživa náchylný k vegetariánskej strave. Moji rodičia boli poľnohospodári a nedostatkom mäsa sme teda vôbec netrpeli. Nikdy som však nemal rád mäso z našich zvierat. Keď som odišiel z domu, moja mama sa bála, ako sa budem stravovať, lebo bola presvedčená, že dobrovoľne prestanem jesť mäso úplne. A mala pravdu. Zistil som, že na to, aby som svojmu telu doprial dostatok toho, čo mu chýba z mäsa, je dopovať sa vitamínom B12.“

pixabay.com

Vegetariánstvo nemusí byť životný štýl, ako to niektorí zanietenci prezentujú. Ide jednoducho o to, čo vám sedí a čo nie. „Chápal som, že odjakživa tu boli zvieratá na to, aby sa z ich mäsa vyrábali produkty na konzumáciu. Mne však mäso jednoducho nechutilo a navyše mi tých zvierat bolo ľúto. Rozhodol som sa mäso nejesť a môžem zodpovedne potvrdiť, že aj vďaka tomu je moje srdce zdravšie ako srdcia mojich o desiatky rokov mladších kolegov,“ zdôrazňuje Wareham.

takprosto.cc

V praxi videl kardiológ priveľa otvorených sŕdc. Podľa jeho slov ešte 50 rokov dozadu uskutočnil operácie sŕdc dvoch obyvateľov ázijských krajín. Presvedčilo ho to, že nejesť mäso je správna voľba. Zmenil jedálniček a začal sa pravidelne prechádzať.

Operovali sme pacientov s chronickým a vrodeným srdcovým ochorením, teda s takým, ktoré im nevzniklo počas života, jednoducho sa s ním už narodili. Títo ľudia nemali koronárne ochorenia. Potvrdili to aj iné operácie počas ďalších desiatok rokov. Koronárne problémy sú chorobou rozvinutých krajín. Vôbec ma to neprekvapuje. Ázijci sú známi tým, že ich výživa sa skladá prevažne z rastlinných produktov. Som presvedčený, že prekliatie srdcových ochorení spôsobuje najmä zvýšená hladina cholesterolu. Ak by ľudia počúvali moje rady, koronárnych ochorení by mohlo byť markantne menej,“ hovorí Wareham.

pixabay.com

Hlavným faktorom vysokého cholesterolu sú totiž najmä nasýtené tuky, čo sú spravidla takmer všetky živočíšne tuky! Vedci na margo jeho tvrdení zistili, že bielkoviny takisto ovplyvňujú hladinu cholesterolu. Ak teda pijete hoc aj nízkotučné mlieko vo veľkom množstve, svojmu srdcu rozhodne nepomáhate.

„Keď som ešte pracoval v ambulancii, snažil som sa svojim pacientom túto problematiku vysvetliť. Chápali to, lenže je veľmi ťažké a niekedy priam bolestivé skoncovať s mäsom, keď ste zvyknutí jesť ho celý život. Mohol som s nimi hovoriť o čomkoľvek, o výhodách športu, relaxácie, správneho cvičenia. Všetko vzali, všetko sa snažili uviesť do praxe. Ale mäso nedokázali prestať jesť,“ krúti hlavou kardiológ.

takprosto.cc

Výživové návyky pritom ale môžu zmeniť aj starší ľudia. Väčšina ľudí konzumuje príliš veľa soli. Bez soli majú pocit, že jedlo nie je čerstvé a že je nedochutené. Ak by sme však každý deň o štipku znížili dávku soli, výsledok by bol viditeľný už po dvoch-troch mesiacoch.

Doktor Wareham ukončil svoju lekársku prax vo veku 95 rokov. Kolegovia ho presviedčali, aby ostal, ale on povedal, že už potrebuje oddych. „Pokojne by som mohol stále pracovať. Moje ruky sa netrasú, hlavu mám čistú a všetko si pamätám. Cítim sa akoby som mal stále 50. Kĺby nemám boľavé, nestrácam rovnováhu. Lenže som chcel tráviť čas so svojou rodinou. Aspoň tí ma počúvajú,“ smeje sa kardiológ.

takprosto.cc

Vo svojich úctyhodných 103 rokoch doktor Wareham stále jazdí autom a vedie aktívny životný štýl. Pravidelne sa hýbe, pracuje v záhrade a chodí na prechádzky so psom. Jeho srdce je zdravšie než srdcia mnohých mladých ľudí.

Pozri aj: Otestujte svoju intuíciu! Pozrite sa pozorne na obrázok a odpovedzte na jednoduchú otázku: Ktorá žena je matkou dieťaťa?

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

0
Komentovať (0)