Stačí, že niekto bez rúška zakašle. Vedci ukázali ako sa šíria čiastočky vzduchom

Hyriaková Kristína

Reprofoto Youtube: Aalto University

Chceli by ste vedieť, čo sa deje v obchode s potravinami, keď si tam niekto kýchne? V súčasnej dobe to určite predstavuje istú mieru nepohodlia a mnohí ľudia ani nechcú premýšľať nad tým, čo sa deje, no pravdou je, že pre mnohých ľudí, ktorí situáciu zľahčujú, je dobré, aby to vedeli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Science Alert, počítačom simulovaný model z Fínska zobrazuje pochmúrny obraz o tom, ako vyzerá návšteva potravín vtedy, keď si niekto kýchne či zakašle bez toho, aby mal rúško či aby sa inak chránil. V simulácii sa kašeľ od osoby v jednej uličke rozloží tak, že zasiahne aj osobu, ktorá sa nachádza v druhej uličke.

S videom odborníci nesúhlasia

Kvapôčky kašľa sú dostatočne malé na to, aby sa vo vzduchu voľne šírili a pohybovali. Video vyvoláva dojem, že akýkoľvek zdieľaný vzdušný priestor určite povedie k prenosu. No Kumi Smith, odborný asistent epidemiológie z univerzity v Minnesote, sa s tým nestotožňuje. Podľa neho nie je jasné riziko a ani množstvo vírusového aerosólu. Je preto veľmi nesprávne, ak uvažujeme nad tým, že každý sa takýmto spôsobom dokáže nakaziť.

Vírus sa najviac prenáša priamo

Väčšie riziko nákazy koronavírusom je podľa neho užší kontakt s ľuďmi, napríklad pri rozhovoroch, pri ktorých sa môžu prenášať oveľa väčšie kvapôčky z rozprávania, ale aj kýchania alebo kašľa. Tieto interakcie do jedného metra by mohli šíriť infekciu. Súhlasí s ním aj William Schaffner, profesor preventívnej medicíny a infekčných chorôb vo Vanderbilt University Medical Center. Podľa neho tieto častice, ktoré sa šíria vzduchom, síce zostávajú v ňom aj dlhší čas, no prenos sa nedeje príliš často.

Foto: TASR/AP

Dôležité je nosiť rúško

Obaja odborníci poznamenali, že nie je dostatok dôkazov o tom, ako by sa koronavírus mohol šíriť vzduchom, ale že tento model určite ukazuje dôležitosť praktizovania sociálneho dištancovania a preventívnych opatrení, ako je nosenie rúšok. Vo väčšine krajín sa v súčasnosti odporúča, aby ľudia pri vychádzaní vonku nosili rúška. Niektoré to majú dokonca aj príkazom. V nosení rúšok sa zhodujú aj odborníci spoločnosti Business Insider, teda povedali, že sú účinné pri „kontrole zdroja“.

Foto: TASR/AP

Chránite druhých ľudí

Pomocou rúšok  sa zastaví šírenie vírusu na iných ľudí, zároveň tým však môžete chrániť aj seba. Ľudia totižto môžu byť nakazení, hoci o tom zatiaľ nevedia. Podľa Schaffnera je ich hlavou úlohou zastaviť šírenie infekcie a tak sa navzájom chrániť. To však platí aj v prípade rodiny, hoci si mnohí ľudia myslia, že sa to šíri hlavne od ľudí, ktorých nepoznáte. „Máme tendenciu zmierňovať naše chránenie pred ľuďmi, ktorých najviac poznáme, ako sú rodina a priatelia mimo našich domácností, ale práve tu sa uskutočňuje prenos,“ povedal.

Foto: TASR/AP

Rúška však taktiež dodávajú ľuďom falošný pocit bezpečia. Hoci ho máte, naďalej by ste sa mali držať ďalej od ostatných a nedotýkať sa tváre. Dôležité je taktiež strániť sa rodiny aj priateľov, hoci to nie je nič príjemné.

Najnovšie články