Stačilo im 10 dní a prísne opatrenia, ktoré dodržiaval každý. Nový Zéland ukazuje, ako úspešne zvládnuť koronavírus

Foto: pxhere

Kľúčom k zastaveniu šírenia koronavírusu je jednoznačne disciplína. Pochopilo to aj množstvo krajín, kde prísnejšie opatrenia spôsobili, že COVID-19 začal ustupovať.
Mnohí ľudia nie sú fanúšikovia drastických opatrení, akými je napríklad aj zákaz vychádzania počas veľkonočných sviatkov. Je potrebné si však uvedomiť, že práve tieto opatrenia nám môžu pomôcť, aby sa Slovensko dostalo opäť do svojich bežných koľají. Svoje o tom vie aj Nový Zéland, v ktorom podľa Washington Post zaviedli prísne opatrenia a zdá sa, že to skutočne funguje.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Krajina urobila prísne opatrenia

Podľa premiérky Jacindy Adern je základ eliminácia, ktorá začala fungovať už po desiatich dňoch. Mimo iného je podľa nej cieľom aj v USA a v ďalších západných krajinách. Krajina uzavrela pláže, zakázala plávanie, lov a dokonca sprísnila aj jazdu na bicykli, kde musia cyklisti dodržiavať potrebnú vzdialenosť. Rovnakú pritom musia dodržať aj pred obchodmi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Počet nakazených klesol

Po zavedení týchto opatrení klesol počet nových prípadov hneď dva dni po sebe, a to aj napriek tomu, že začali testovať vo veľkom. Ako príklad môžeme uviesť jeden deň, kedy sa potvrdilo 54 nakazených, zároveň sa však v ten istý deň 65 ľudí vyliečilo. Čiže počet zotavených ľudí prevýšil počet infikovaných. Mnohí ľudia preto začali premiérku žiadať, aby zvoľnila v opatreniach, hlavne počas Veľkej noci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Fungovalo by to aj u nás?

Zostala však neoblomná a trvá na tom, že izolácia bude trvať štyri týždne, teda dva 14-dňové cykly, predtým, než sa v krajine opäť začne normálne fungovať. Čo si myslíte o takýchto opatreniach? Máte pocit, že by to pomohlo aj našej krajine alebo je to veľmi radikálne?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: