Stačilo, že mama doma zaviedla 1 čarovné pravidlo. Jej deti sú šťastnejšie, nekričia a začali čítať viac kníh

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: Facebook (Molly DeFrank)

Jednou z najlepších vecí, čo môžete urobiť, je stráviť dopoludnie v posteli a čítať si knihy so svojou rodinou. Jediné, čo to ešte môže vylepšiť, je dobrý čaj a jedlo priamo do postele.

Portál Bored Panda informoval o matke, spisovateľke a blogerke Molly DeFrank, ktorá zistila, že keď obmedzíte čas detí, ktorý strávia prilepené na obrazovku mobilu, televízora alebo počítača, získa tým obrovské množstvo výhod. Jednu sobotu zverejnila fotografiu jej detí, ktoré si čítali knihy v posteli. Je to také krásne, že sa pri pohľade na fotografiu jednoducho musíte usmiať.

Objavila ich talent

„Je ľahké dať dieťaťu iPad alebo pustiť niečo v telke, keď chcete čas pre seba. Ale rodičia sú teraz v pozícii, kedy obrazovky neboli nikdy až také prístupné, ako sú dnes. Takže sme zaviedli s deťmi dlhodobý sociálny experiment,“ povedala pre portál Bored Panda. Rozhodla sa teda, že urobí za obrazovkami tučnú čiaru. „Nemôžem dostatočne povedať, koľko to má výhod. Začala som jasnejšie vidieť talenty a záujmy mojich detí. Zrazu majú oveľa viac času. Dcéra veľmi rýchlo číta a aj píše príbehy. Syn zase kreslí a dokonca zorganizoval rodinné kreslenie.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Molly DeFrank (@mollydefrank),

Prejavila sa kreativita

Podľa Molly jej deti dokonca odporúčajú knihy svojim kamarátom, takže svojej 10-ročnej dcére dokonca zorganizovala malý knižný klub. „Technológia je skvelým nástrojom, ale chceme sa ubezpečiť, že ju používame a nie, že nás zotročuje.“ Medzi výhody, ktoré predstavuje skrátený čas pri obrazovkách, predstavuje hlavne kreativita, väčšia fantázia a zvedavosť. No taktiež jej deti aj lepšie spia a sú šťastnejšie. Molly takýto detox od technológií odporúča aj dospelým.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Molly DeFrank (@mollydefrank),

Samé výhody

„Najväčšou výzvou, pokiaľ ide o obmedzenie času na obrazovkách, je nájsť niečo, čo by ho nahradilo. Je to veľmi podmanivý stroj, ktorý môže dieťa zabaviť na celé hodiny, zatiaľ čo sú jeho rodičia zaneprázdnení inými vecami,“ povedal doktor Donner. Avšak práve podľa doktora deti potrebujú skutočnú ľudskú interakciu, aby zvýšili svoje sociálne zručnosti a dokonca aj motorický vývoj. Keď obmedzíte čas, ktorý dieťa strávi pri obrazovke, dáte im množstvo vzácnych zručností. Porozumejú ľudskému výrazu tváre, reči tela, tón hlasu a vzájomným komunikačným schopnostiam. Čítanie knihy deťom od šiestich mesiacov ukázalo, že si neskôr v živote zlepšili svoje jazykové a čitateľské zručnosti. Podľa doktora menej času pri obrazovkách znamená u batoľaťa nižšiu mieru ADHD vo veku 7 rokov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Molly DeFrank (@mollydefrank),

Deti sú šťastnejšie

Podľa Molly práve obrazovky spôsobili to, že boli deti rozptýlené, nevrlé a podráždené. A to je to, čo nechcela. „Vedela som, že obrazovky majú na moje deti negatívny vplyv, hoci sme si vyhradili len hodinu denne. Keď som sa raz vrátila domov, jedno z mojich detí sa ma namiesto pozdravu opýtalo či sa môže hrať na mobile. A to bola posledná kvapka.“ Potom im povedali, že s obrazovkami skončili. Samozrejme, že plakali, ale nakoniec sa pohli ďalej a všetkých päť detí sa zrazu zmenilo. „Moja deväťročná dcéra mi dokonca už viackrát povedala, že je za to rada.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Molly DeFrank (@mollydefrank),

Molly by mala byť inšpiráciou aj pre ostatných rodičov, ktorí svoje deti pri každej príležitosti posadia pred televíziu, aby si mohli chvíľu oddýchnuť.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: