Toto by si mal prečítať každý, kto sa stará o svoju babičku. Dôvody, prečo je niekedy náročné pochopiť starších ľudí

Monizz

Staroba je vo väčšine prípadov náročným a problematickým obdobím nielen pre starkých, ale aj pre ich rodinných príslušníkov. O to horšie to býva, ak so starým človekom zdieľame jednu strechu a musíme denne počúvať jeho lamentácie a ponosy. Jednohlasne môžeme povedať, že všetkým nám chýba dávka empatie navyše.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Milovať starého človeka žijúceho v jednom dome je často náročnejšie ako sa môže zdať. Aj keď bol ešte pred pár rokmi našim miláčikom, dobre sme s ním vychádzali a nejestvovala ani len predstava potenciálnych problémov, dnes je všetko inak. Problémy medzi mladými a starými sú špičkou ľadovca.

Nedotklivá staroba

„Nedá sa to vydržať. Nemôžeme jej nič povedať, za všetko hneď plače a ja už som naozaj s nervami v koncoch!“ Podobne ťažké chvíľky možno zažívate aj vy. Ak do toho pripočítate otráveného manžela, problémy s tínedžerom a vlastné starosti, je toho naozaj až-až. Neviete, kedy to celé skončí a večer čo večer si podobné myšlienky vyčítate. Nebojte sa, nie ste jediní a nie je to ani nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Jediné, čo vám však ostáva, je naučiť sa so starým utrápeným alebo chorým človekom žiť.

pixabay.com

Spomínam si na svoju matku, keď bola ešte mladšia a narodili sa nám deti. Hrala sa s nimi, bola sebavedomá. Tešila sa, že má dve malé vnučky, vozila ich na zadnom sedadle a nakupovala s nimi, chodila do parku, na chatu. Zeleninu sme mali vždy zo záhrady a denne navarenú čerstvú polievku.“ Aj takéto môžu byť spomienky na mamu, ktoré sa so súčasnosťou už nedajú ani porovnať. Matka je chorá alebo stará. Zmenila sa, má mrzutú povahu, o pomoci pri starostlivosti nechce ani počuť, no pritom stále lamentuje, že u vás je na obtiaž. Nemôžete jej predsa povedať, že to tak v niektorých chvíľach skutočne je. V sociálnom zariadení, kam by ste ju samozrejme chodili pravidelne navštevovať, by sa pohybovala medzi ľuďmi v jej veku a „na staré kolená“ by si možno našla kopec nových záľub či priateľov. Domov dôchodcov nemusí byť vždy len peklo.

pixabay.com

Generačné problémy

Hlavou príčinou problémov sú generačné rozdiely a zmenené povahy. Áno, aj vy ste sa zmenili, pretože aj vy ste zostarli a vaše názory možno nie sú také ako bývali. Nič to však nemení na tom, že svoj život si rozhodne nepredstavujete s obmedzeným priestorom na život, s manželom, ktorý čoraz viac času trávi mimo domu a neochotou starého človeka uľahčiť vám situáciu. Ak ju nežiadate o pomoc, cíti  sa neužitočná a sťažuje si, že ste na ňu celkom zabudli. Ach, aké je to niekedy ťažké!

pixabay.com

Nik netvrdí, že to bude jednoduché, no aj tento stav sa dá zmeniť. Uvedomte si, že starý človek je ako keby v pozícii dieťaťa, ktoré sa do ničoho nemôže zapájať, lebo to nevie (minimálne nie podľa vašich predstáv). Ak mu dáte priestor na realizáciu, denne mu vyhradíte čas na jeho aktivity, dáte mu pocit, že ešte môže byť užitočný. Dajte vašej mame alebo svokre priestor upiecť koláč a pochváľte ju, že je lahodnejší ako z pekárne. Zavezte ju párkrát do týždňa do klubu dôchodcov, do kostola či na prechádzku s bývalou susedkou. Obetujte pre blaho vašej rodiny trochu času, a ak nie ste schopní to urobiť pre starého človeka, povedzte si, že to robíte pre seba a svoju rodinu. Aj vy si totiž ušetríte pár dní starostí a zlej nálady. Možno aj hádok a možno aj celkovej nepohody.

pixabay.com

Je to o psychike

Psychika starých ľudí sa mení viac ako si my mladí vieme predstaviť. Tieto rady vám uľahčia komunikáciu so starým človekom v domácnosti.

# Neriaďte sa logikou, ale pocitmi.

# Starí ľudia sa riadia voľakedajšími stereotypmi, preto buďte trpezliví, keď sa s nimi rozprávate, neprotirečte im za každú maličkosť a zahryznite si do jazyka, ak je to nevyhnutné

pixabay.com

# Keď sa chcete vyhnúť kritike na vašu osobu, dovoľte čas od času seniorovi urobiť prácu za vás. Môže sa ľahko stať, že oči ani ruky mu už nebudú slúžiť tak, ako kedysi a po krátkom čase prácu zloží a povie: „No, urob si to teda ty sám/a“.

# Starí ľudia sú nemotornejší, menej pohybliví, nevedia si sami zaviazať šnúrky na topánkach, narážajú do regálov a stolov. Veľa sa vyrieši, ak kvôli nim upravíte priestor tak, aby sa necítili tak, že spôsobujú len škodu.

# Ak vám vykladajú svoje teórie, vypočujte si ich a radšej nereagujte. Snažte sa ich pochopiť, a ak to nedokážete, aspoň im na znak porozumenia pokývte hlavou. Nebuďte tvrdohlaví aj keď je váš názor na danú problematiku úplne odlišný. Nikomu tým nepomôžete.

pixabay.com

Toto je to najmenej, čo môžete pre starých rodičov urobiť, aby sa necítili odhodení do kúta, osamelí či zanedbaní. Niekedy sú to síce krušné chvíle, starať sa o človeka, ktorému zavše vypadne pamäť alebo je príliš tvrdohlavý, ale vedzte, že keby sa mala karta obrátiť, a teda vaše miesta by sa vymenili, s láskou by sa o vás postarali. Flexibilita, dôvera a prijatie z vašej strany môžu urobiť aj s tým najproblémovejším človek hotové divy. Popri tomto všetkom však nezabúdajte najmä na svoju rodinu, manžela/manželku a deti. Uvedomte si mieru. Je ťažké nájsť stred medzi týmito mlynskými kameňmi. Rodina by si však mala pomáhať a držať pokope, tak určite nájdete tú správnu cestu.

Aké máte skúsenosti s doopatrovávaním starých rodičov vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Pred Vianocami zobrala vidličku a začala na ňu obmotávať vlnu. Z toho, čo vytvorila, boli všetci v nemom úžase!

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články