Status slovenskej učiteľky sa stal virálnym, mnohí rodičia sa búria. Takto deťom vysvetlila dôležitosť rúška

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Rúška sú súčasťou našich dní už tak dlho, že si len ťažko vieme predstaviť, že pôjdeme do obchodu bez neho.
Pred rokom napísala do facebookovej skupiny Nekŕmte nás odpadom príspevok učiteľka, ktorý sa stal v priebehu niekoľkých hodín virálny a získal tisíce reakcií. Mnohí rodičia naň reagovali veľmi pozitívne, našli sa však aj takí, ktorí príliš nadšení neboli. “Ráno som vošla do triedy a všetci drobci mali na tváričkách rúška. Pozdravili sme sa a otvorila som okno, aby sa lepšie dýchalo. Deti boli nezvyčajne ticho, tak som sa ich opýtala, ako im v tých rúškach je. Že nič moc, že im vadia, prekážajú, že sú zbytočné… Debata mohla začať.”
Foto: pixabay

Čo na to deti?

Povedala som im: “Určite ste zo všetkých strán počuli všetko možné. Že rúška treba, že netreba, že nás ochránia, že nás neochránia… ani ja si neviem z toľkých informácií vybrať. Viete čo? Urobme si pokus! Každý si teraz vyberie pravítko.” Decká si po jednom začali vyberať, niekto na druhého mieril, niekto si začal trojuholník točiť na prste…
Foto: pixabay
“Teraz si dajte dole rúško a dýchnite na pravítko. Čo sa tam urobilo?”
“Hmla!” “Rosa!” “Para!”
“Áno. Vydýchli ste vlhký vzduch. Teraz si nasaďte rúško a opäť dýchnite na pravítko. Čo na ňom máte?”
“Nič!” jednohlasne kričali.
“A kde je teda ten vlhký vzduch?”
“V rúšku!!!!!”

Všetko si nechali vysvetliť.

Tie decká sú strašne zlaté a veru múdre. Niekedy múdrejšie ako poniektorí dospeláci. Tak som pokračovala vo vysvetľovaní: “Tie kvapôčky, čo ste vydýchli do rúška, by bez neho lietali po triede. Máte v nich svoje bacilčeky, ktoré nemusia vášmu telíčku nič robiť. Ste kamoši, alebo je vaše telíčko tak silné, že ich vymláti. Ale čo ak by ublížili vášmu spolužiakovi? On sa s nimi nepozná, jeho telíčko sa nemusí vedieť s nimi popasovať. Alebo telíčko jeho babičky, mamičky či súrodenca. Tak sme ich teda nechali v rúšku, aby sme ochránili druhých.”
Foto: pixabay

Tešili sa z pokusu

Decká sa smiali, pritákavali, tešili sa z pokusu aj z vysvetľovania. Potom som triedne vrtidlo vyzvala, aby robil vírus a prebehol sa po triede. Vyštartoval ako strela a o pár sekúnd bola trieda obehnutá. Potom som ho vzala okolo pásu a povedala som: “Tak, ja som teraz rúško a idem spomaliť vírus! Bež vírus, bež koľko vládzeš!” Drobec sa rozbehol, no ja som ho objatím spomalila. Trvalo mu dlho, kým sa dostal na koniec triedy. A moje zhodnotenie?
“Deti. Rúško možno nezastaví vírus úplne, ale veľmi ho spomalí a ochráni spolužiaka. Myslite na to, že vaše rúško chráni druhých, ich rúško chráni vás.” Povyťahovali si rúška riadne cez raťafáky a hodina sa mohla začať. Vydržali sme prvý deň, vydržíme aj ďalšie. Lebo nám na zdraví spolužiakov a druhých záleží.”
Napriek tomu, že príspevok mal tisíce komentárov a reakcií sa mnohí rodičia s týmito slovami nestotožňovali a taktiež tvrdia, že si nemyslia, že je vhodné, aby rúška nosili malé deti. Ľudia, ktorí veria konšpirátorským teóriám si dokonca myslia, že je to pre deti škodlivé. Je však dôležité, aby sme verili
11
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: