Štíhle telá a ani známka po pôrode? Fotografky svojou tvorbou vyvracajú predsudky o materstve a ukazujú pravú krásu žien

Lucia Mužlová Ešte viac

20Každá matka môže potvrdiť, že ak si nedá pozor a poddá sa tlaku z okolia, bude si pripadať neatraktívna či „až príliš pri sebe“. Zovšadiaľ sa na nás usmievajú dokonalé matky s ešte dokonalejšími postavami, ktorým nerobí problém mať 6 týždňov po pôrode lepšiu postavu ako pred ním. Je to však len pozlátko, ktoré sa k realite sotva približuje.

Je to všade okolo nás. Fotografie štíhlych žien v časopisoch či produkty, ktoré zaručujú odstránenie strií a celulitídy. Všetko pre to, aby ženy vyzerali akoby deti nikdy nemali. Len málokto si však uvedomuje, že matky majú vážnejšie problémy ako zbaviť sa piatich nadbytočných centimetrov v páse. Sústrediť sa musia na zaobstaranie všetkého, čo dieťa potrebuje a dokázať udržať chaos v domácnosti na uzde aj napriek nedostatku spánku.

Práve pre túto frustráciu a nedostatočné ocenenie všetkého, čo matky robia, sa dve fotografky Aimee a Jenna Hobbs rozhodli urobiť sériu fotografií A Mother’s Beauty, v ktorej ukázali krásu matiek, ktorá spočíva práve v ich nedokonalostiach. „Oslavujeme široké boky, vďaka ktorým prišlo na svet dieťa. Jazvy, ktoré nie sú len na tele aj v mysli a pripomínajú nám úžasnú cestu, ktorú máme pred sebou – materstvo,“ vyjadrili sa fotografky. Podľa nich je dôležité ukázať ženám, ako v skutočnosti vyzerá telo ženy po pôrode, a že to nie je niečo, za čo sa treba hanbiť.

Podľa Aimee sa touto problematikou začali zaoberať po tom, ako si všimli, že čoraz viac matiek sa nezúčastňuje rodinných fotení, pretože sa hanbí za svoj vzhľad. „Zlomilo mi to srdce,“ hovorí. Projekt vďaka ich úsiliu slávi prvé úspechy a čoraz viac matiek im ďakuje za ich snahu. „Dieťa zmení nielen vaše telo, ale aj srdce a myseľ. Nemusíte vyzerať tak ako pred pôrodom, pretože už nie ste tou osobou. Ste lepšie,“ napísala jedna mamička k projektu.

Pozri aj: Toto je jediná vec, ktorú muži chcú viac ako sex! Nikdy však o tom nehovoria

zdroj: babskeveci.sk, independent.co.uk

0
Komentovať (0)