Študenti otvorili časovú kapsulu z roku 1993 a jej obsah dokazuje, ako sa náš svet rapídne zmenil

Michal Blaško Ešte viac

rptnb

Keď sa povie “časová kapsula” väčšina z nás si predstaví niečo čo je pochované stovky alebo aspoň desiatky rokov.

Nie vždy to však musí byť tak. Táto časová kapsula bola pochovaná študentami v roku 1993. Tí navštevovali Shenandoahskú univerzitu v americkom štáte Virgínia. Možno ste v roku 1993 ešte ani neboli na svete a možno sa vám javí, že to vôbec nebolo tak dávno. V každom prípade však táto časová kapsula perfektne reprezentuje to, ako veľmi sa náš svet za posledných 25 rokov zmenil.

Poklady, ktoré si sem študenti uchovali predstavovali napríklad záložky do kníh, kazetu do magnetofónu, komiksy, ročenku, noviny, fotografie a ďalšie zvláštne predmety, ktoré presne opisujú vtedajší život. Na jednej z fotografií, ktoré tu boli pochované, sa nachádza skupina študentov na výlete vo Švajčiarsku, ktorý absolvovali v roku 1991. A účesy týchto slečien doslova kričia 90. rokmi.

SHENANDOAH UNIVERSITY

Jeden zo študentov menom Tobie tu dokonca zanechal audio nahrávku doplnenú o text k jeho recitálu. Bežným problémom časových kapsúl je, že sa do nich dostane vlhkosť a táto nebola výnimkou. Väčšina pokladov, ktoré boli z papiera sa tak nezachovali. Nachádzal sa tu však aj playlist vtedajších hitov, na ktorom boli skladby, ako Twist and Shout od The Beatles, Fast Car od Tracy Chapman, Thriller od Michaela Jacksona, Jane’s Got A Gun od Aerosmith či Another One Bites The Dust od skupiny Queen.

Taktiež tu bol aj zoznam seriálov, ktoré boli v tom čase populárne. Našli sa tu tituly ako Saved By The Bell, The Wonder Years, no nechýbal ani Baywatch. Krabica tiež obsahovala kondómy, ktorých dátum spotreby vypršal v roku 1997, parkovací lístok z univerzity či študentskú preukážku. Zaujímavé boli aj odkazy študentov, v ktorých sa písalo o tom, kde sa vidia v roku 2018.

Väčšina z nich túžila mať založenú rodinu a žiť usporiadaný život so svojimi deťmi, no našiel sa tu aj sen, ktorého autorom bol pravdepodobne zmieňovaný Tobie. Ten chcel cestovať po svete a hrať v opere. Pre lepší obraz o tejto dobe: V roku 1993 sme sa odlúčili od Česko-slovenska a stal sa z nás samostatný štát, od januára sedel v Bielom Dome Bill Clinton, zatiaľ čo našim prezidentom sa stal Michal Kováč. Najpredávanejším hitom na svete bola pieseň I Will Always Love You od Whitney Houston a taktiež sa v tomto roku narodili speváčky Ewa Farna či Ariana Grande.

V roku 1993 prišiel do kín Jurský park, takže v časovej kapsuli samozrejme nechýbal ani model dinosaura. Ak by ste chceli vidieť celú ceremóniu, na ktorej sa kapsula otvárala, môžete tak spraviť vo videu vyššie.

 

zdroj: sciencealert.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: