Štúdia prišla so závažným zistením. Ľuďom v tomto veku môže koronavírus spôsobiť vážne poškodenie orgánov

SITA Zdravie

Foto: unsplash

U mladších dospelých hospitalizovaných s ochorením COVID-19 sú komplikácie takmer rovnako pravdepodobné, ako v prípade osôb starších ako 50 rokov.

Ako informoval spravodajský portál BBC, s týmto tvrdením prišla najnovšia britská štúdia, podľa ktorej v priemere až štyri z desiatich osôb vo veku 19 – 49 rokov mali počas liečby problémy s obličkami, pľúcami alebo inými orgánmi.

Výskum sa zameral na 73 197 dospelých všetkých vekových skupín v dovedna 302 britských nemocniciach počas vlaňajšej prvej vlny pandémie koronavírusu medzi 17. januárom a 4. augustom 2020 – predtým, ako boli k dispozícii vakcíny a objavili sa nové varianty koronavírusu.

Nejde iba o chorobu starých a slabých

„Ukázalo sa, že nejde iba o chorobu starších a slabých ľudí,“ uviedol profesor Calum Semple, ktorý viedol výskum. „Údaje potvrdzujú skutočnosť, že COVID-19 nie je chrípka a vidíme, že aj mladší dospelí prichádzajúci do nemocnice trpia významnými komplikáciami, z ktorých niektoré si v budúcnosti budú vyžadovať ďalšie sledovanie a potenciálne ďalšiu liečbu,“ dodal.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Celkovo asi polovica všetkých dospelých pacientov utrpela počas pobytu v nemocnici najmenej jednu komplikáciu. Najčastejšie to bolo poškodenie obličiek, nasledovalo poškodenie pľúc a srdca. Najvyššia miera výskytu bola u osôb starších ako 50 rokov, pričom najmenej jeden problém hlásilo 51 % všetkých pacientov.

Nevedia, čo to spôsobuje

Lekári si zatiaľ nie sú istí, ako môže ťažký priebeh ochorenia COVID-19 spôsobiť poškodenie orgánov. Predpokladá sa však, že v niektorých prípadoch môže vlastný imunitný systém tela vyvolať zápalovú reakciu a poškodiť zdravé tkanivo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: