Susedka mi poradila, že nemám vyhadzovať kávu po uvarení, pretože sa mi bude hodiť. Keď som ju použila na špinavé hrnce, neverila som vlastným očiam!


Chutnú kávičku si mnohí z nás doprajú aj niekoľkokrát do dňa, no len málokto vie, že účinky kávy nekončia jej vypitím. Aj kávová usadenina je vďačným pomocníkom nielen v kuchyni, preto by ste ju rozhodne nemali vyhadzovať. Využite vo svoj prospech zrnká kávy v situáciách, kde by vám to ani nenapadlo. Týchto zopár tipov neoľutujete.

pixabay.com

Zalievaná káva je stálica našich domácností a jej chuť už roky spríjemňuje dni mnohým kávičkárom. Po jej vypití však zrnká vyhodíme, pohár umyjeme a pokojne sa venujeme iným činnostiam. Po prečítaní nasledujúcich tipov to už takto robiť nikdy nebudete. Vzácna kávová usadenina je skvelým pomocníkom, ktorý sa dá efektívne využiť.

Starostlivosť o pleť

sovkusom.ru

Občas treba pleti dopriať osviežujúci peeling, ktorý našu pokožku zbaví odumretých častí kože. Prípravok, na jemné premasírovanie si vytvoríte aj z kávy. Vaša pokožka bude prekrvená, omladená, hebkejšia a navyše bude vyzerať zdravo. Stačí zmiešať 3 čajové lyžičky mletej kávy s jednou čajovou lyžičkou hustej smotany. Túto zmes naneste na tvár a nechajte pôsobiť asi 5 minút. Následne pleť asi minútu jemne masírujte, čím sa zbavíte starej vrstvy odumretých kožných buniek.

Osviežovač vzduchu

sovkusom.ru

Stačí nechať zrnká po uvarenej káve napríklad v kuchyni. Silná káva a jej aróma nielen príjemne rozvonia miestnosť, no dokáže tiež absorbovať pachy.

Prípravok na čistenie riadu

sovkusom.ru

Drobné kávové zrnká nepôsobia ako čistiaca zložka len v starostlivosti o pleť. Vďaka káve si poradíte aj s usadenou špinou na hrncoch a panviciach či pripálenými čiastočkami jedla. Jemne kávou vyšúchajte povrch nádoby a prekvapí vás jej čistota a krásny lesk.

Zafarbovač

sovkusom.ru

Ak máte napríklad kuchynské utierky alebo iné tkaniny, ktorých odolné škvrny sa nedajú nijako odstrániť, môžete ich jednoducho zafarbiť. Vyvarte ich v zmesi silnej kávy, ku ktorej pridajte zopár lístkov čierneho čaju.

Reštaurovanie nábytku

sovkusom.ru

Keďže káva zanecháva na drevenom nábytku rovnaký odtieň vo farbe dreva, môžete ňou zakryť škrabance a malé narušenie povrchu nábytkov. Namočte vatový tampón do zrniek so zvyškami silnej kávy a pretrite ním požadovanú plochu. Ak je to potrebné, postup zopakujte viac krát.

Odstraňovač zápachu po cesnaku

commons.wikimedia.org

Nepríjemný zápach cesnaku ostáva na rukách ešte dlho po jeho krájaní. Ak máte po ruke zvyšok po uvarenej káve, poriadne si ním umyte prsty a opláchnite vodou. Jemné zrnká sa postarajú o hebkú pokožku, na ktorej po cesnaku nebudú ani najmenšie stopy.

Fantastický recept

sovkusom.ru

Z kávy si môžete pripraviť aj lahodnú marinádu. Zmiešajte mletú kávu s práškovým zázvorom, pridajte čierne korenie a soľ a touto zmesou natrite bravčové mäso. Následne ho zabaľte do fólie a nechajte v chladničke marinovať aspoň dve až tri hodiny.

Následne mäso odbaľte z potravinárskej fólie a na panvici osmažte zo všetkých strán na väčšom plameni. Potom položte mäso na plech a pečte v rúre vyhriatej na 180 stupňov aspoň 50 minút. 15 minút pred dopečením mäso poriadne zalejte vývarom a nechajte dopiecť.

Radosť pre kvety

flickr.com

Zvyšky z kávy (bez mlieka) môžete vyliať aj do kvetináčov. Pre kvety je káva ako hnojivo, zvyšuje obsah draslíka v pôde. Navyše ňou porazíte drobné mušky a vošky, ktoré do pôdy zvyknú klásť vajíčka.

pixabay.com

Viete o nejakých trikoch za pomoci kávy aj vy? Pokojne sa o ne podeľte v komentároch.

Pozri aj: Toto je jediná vec, ktorú muži chcú viac ako sex! Nikdy však o tom nehovoria

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), sovkusom.ru

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov