Svetová zdravotnícka organizácia: Pandémia sa zrýchľuje. V Španielsku sa nakazilo 4000 zdravotníkov

TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Pandémia nového koronavírusu sa jednoznačne „zrýchľuje“, oznámila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Dodala však, že stále je možné „zmeniť trajektóriu“ šírenia tohto vírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

„Pandémia sa zrýchľuje,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novinárom na virtuálnom tlačovom brífingu. „Od prvého hláseného prípadu nákazy až po prvých 100.000 nakazených ľudí  prešlo 67 dní, jedenásť dní trvala nákaza druhých 100.000 ľudí a len štyri dni prešli, kým sa nakazilo tretích 100.000 osôb,“ vysvetlil svoje slová Tedros.

Zdôraznil však: „Nie sme bezmocní pozorovatelia. Môžeme zmeniť trajektóriu (dráhu vývoja) tejto pandémie.“ Šéf WHO zároveň upozornil, že užívanie netestovaných liekov na ochorenie COVID-19 bez serióznych dôkazov o ich účinnosti môže byť nebezpečné a vyvoláva iba falošné očakávania.

„Užívanie netestovaných liekov bez riadnych dôkazov môže vyvolávať falošné nádeje a dokonca môže narobiť viac škody ako úžitku a spôsobiť aj nedostatok nevyhnutných liekov, ktoré sú potrebné na liečbu iných chorôb,“ spresnil Tedros novinárom.

V Španielsku je 4000 nakazených zdravotníkov

Takmer 4000 zdravotníkov je už v Španielsku nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na španielske úrady.

Foto: TASR/AP

Koordinátor pre núdzové situácie na ministerstve zdravotníctva Fernando Simón povedal, že nákaza postihla 3910 zdravotníkov. To predstavuje takmer 12 percent zo všetkých nakazených.

Lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci v Španielsku, podobne ako v iných krajinách, tvrdia, že nemajú k dispozícii dostatok ochranného vybavenia. Úrady a firmy sa im tak snažia vyrobiť, nakúpiť a dodať ďalšie ochranné pomôcky.

Celkový počet prípadov nákazy v Španielsku dosiahol v pondelok 33.089 a 2182 ľudí nákaze podľahlo. Až 87 percent obetí na životoch boli podľa Simóna ľudia vo veku 70 a viac rokov.

Taliansko je na tom stále najhoršie

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom SARS-CoV-2 ďalších 601 ľudí. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie talianskeho Úradu pre civilnú ochranu o tom informovala agentúra DPA. Číslo je nižšie ako v nedeľu, keď bolo v priebehu 24 hodín zaznamenaných rekordných 651 úmrtí.

Foto: TASR/AP

Počet potvrdených prípadov nákazy vzrástol v pondelok v tejto stredomorskej krajine na 63.927, čo je oproti nedeli nárast o 8,1 percenta.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: