Nevedela som, čo znamenajú niektoré symboly na oblečení a zničila som si blúzku. Potom mi pomohla táto skvelá pomôcka, ktorú mám nalepenú na práčke!

Lucia Mužlová Ešte viac

Predstavte si ten úžasný pocit. Ste mladý, máte skvelú prácu a nastane čas, keď sa odsťahujete od rodičov. Zariaďujete si byt, tešíte sa, no potom príde prvá sobota a vám postupne mizne úsmev z tváre pri pohľade na špinavé prádlo, ktoré je potrebné vyprať. Skvelé je, ak vás to naučila mamina ešte kým ste bývali doma, poprípade ste túto činnosť už doma aj vykonávali. Ak ste však ten opačný prípad, určite venujte tomuto článku pár minút a môže vám to doslova zachrániť pár kúskov oblečenia. Je dôležité postupovať pri praní správne, aby ste predišli rýchlemu zničeniu materiálov. Starostlivosť sa začína výberom pracieho prostriedku a končí sušením prádla na sušiaku alebo v sušičke, no medzi tým prebieha veľa procesov.

pracie symboly8
recapguide.com

Keď sa pozriete na akýkoľvek štítok na obľúbenom tričku, je na ňom veľa znakov, čísel, teda vlastne veľa informácií od výrobcu určených priamo pre vás. Značky podliehajú rôznym normám, ktoré platia v Európe ale aj vo zvyšku sveta. Na štítku by ste vždy mali nájsť informácie o praní, bielení, sušení, žehlení a profesionálnom ošetrovaní textilu. Samozrejme je dôležité aj to, aké prostriedky použijete a zapamätajte si, že vždy oddeľujeme svetlé prádlo od tmavého. To je základ. Môžete oddeľovať aj podľa farby a teploty.

pracie symboly9
recapguide.com

Vanička na štítku väčšinou znázorňuje, že daný kus oblečenia sa môže prať. Býva v nej uvedené aj číslo, ktoré sa používa na poskytovanie informácie o maximálnej teplote pri praní (30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 95°C). Ak na štítku objavíte ruku, znamená to, že daný kus oblečenia máte prať v rukách.

pracie symboly2
vutch.sk

Trojuholník je značka pre bielenie. Na bielenie môžeme použiť buď oxidačné bielidlá alebo chlórované bielidlá, takže sa vždy orientujeme podľa značky.

pracie symboly3
vutch.sk

Proces sušenia sa značí štvorčekom, v ktorom je krúžok. Ak sa v krúžku nachádza jedna bodka sušíme na nízkej teplote, ak sú tam však dve, tak oblečenie znesie aj trochu väčšiu teplotu.

pracie symboly4
vutch.sk

Žehlenie je naznačené klasicky obrázkom malej žehličky. Podľa bodiek vieme tiež určiť, akú teplotu daný materiál znesie.

pracie symboly6
vutch.sk

Ak by ste sa rozhodli odniesť svoje oblečenie do čistiarne, pamätajte, že vždy musí mať štítok. Stretla som sa už aj s tým, že mi oblečenie bez štítku nechceli zobrať, poprípade som podpisovala papier, že to je na vlastnú zodpovednosť.

pracie symboly7
vutch.sk

Existujú aj špeciálne druhy látok, ktoré musíte prať podľa osobitných pokynov. Jedná sa napr. o športové veci, dry fit materiál, termo prádlo a takisto aj zimné bundy a lyžiarske nohavice. V obchodoch už zakúpite pracie prostriedky, ktoré sú určené práve na pranie tohto oblečenia. Na záver už len jedna rada odo mňa: ak sa bojíte, že sa vám nové drahé šaty v práčke zrazia, poprípade máte nejakú vzácnu šatku, blúzku, čokoľvek – radšej to operte v rukách na miernej teplote, je to aspoň aká-taká istota, že to pranie bude šetrnejšie ako v práčke a že to dopadne dobre.

Pozri aj: Na pracie prostriedky som vždy míňala veľa peňazí. Teraz už viem, že na efektívne pranie mi postačia aj 4 produkty, ktoré nájdem v kuchyni

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), vutch.sk

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: