Táto krajina 4 roky testovala skrátený pracovný týždeň. Výsledky sú neuveriteľné, všetkých prekvapili

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Počas štyroch rokov medzi rokmi 2015 a 2019 bolo zhruba 2 500 Islanďanov zapojených do dvoch veľkých experimentov, aby zistili, ako kratší pracovný týždeň ovplyvňuje produktivitu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Teraz sú výsledky jasné a zdá sa, že projekt mal obrovský úspech. Ako uvádza portál ScienceAlert, Island robil dva veľké experimenty, aby prišli na to, či kratší pracovný týždeň ovplyvňuje produktivitu. Zníženie 40-hodinového pracovného týždňa na 35 alebo na 36 hodín neviedlo k žiadnemu poklesu produktivity alebo poskytovania služieb. Zlepšil však vnímaný stres a tiež vyhorenie.

Kratší pracovný týždeň je nádej

Od vykonania týchto pokusov prešlo približne 86 % pracovnej sily na Islande na kratší pracovný týždeň a existuje nádej, že vedci, ktorí za týmito testami stoja, by mohli túto myšlienku uplatniť aj v iných krajinách. „V obcoh štúdiách veľa pracovníkov uviedlo, že sa cítili lepšie, energickejšie, menej pod stresom, čo malo za následok viac energie na ďalšie činnosti ako napríklad cvičenie, priateľov a koníčky,“ uviedli v správe.

Foto: pixabay

Práve to sa pozitívne odrazilo aj na ich práci. V tomto štvorročnom období boli do pokusu zahrnuté nemocnice, kancelárie a aj rôzne ďalšie pracoviská. Zamestnanci pritom stále dostávali rovnaký plat. Práca o niekoľko hodín menej tiež ľudí donútila, aby boli kreatívnejší v tom, ako si plnia svoje pracovné povinnosti. Niektorí sa síce ťažšie prispôsobovali, no v konečnom dôsledku si vždy splnili svoju prácu.

Zamestnanci povedali, že pociťovali menší stres v práci a celkovú lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Skrátený týždeň môže znamenať nový normál.

Najnovšie články