Táto mamička nechápala, prečo sa jej dieťa začalo z ničoho nič dusiť. Na túto vec, ktorú máte v domácnosti aj vy by ste si mali dávať pozor!


Všetky máme rady, ak naša domácnosť príjemne vonia. Ak to práve nie je vôňa čerstvo upečeného koláča alebo vyveseného prádla, často sa uchyľujeme k použitiu vonných sviečok. Tie nielenže krásne rozvoňajú celý dom, ale tiež dodajú pocit pohodlia a nejedna z nás pri nich príjemne zrelaxuje. Aj mladá matka Megan Badden vonné sviečky milovala a zvykla ich zapaľovať na dlhú dobu. Po zistení, aký dopad to má na zdravie, s tým okamžite prestala.

sviecky 1
takprosto.cc

Zapáliť si vonnú sviečku, sadnúť si do pohodlného kresla a relaxovať pri dobrej knihe, to je bežná predstava oddychu a pohodlia mnohých žien. Aj mladá mamička Megan Badden mala v obľube vonné sviečky najrôznejších vôní, ktoré si zvykla zapáliť skoro každý deň na niekoľko hodín. No len do určitého momentu.

Mamička si začala všímať zmeny v dýchaní svojho dieťaťa. Čoraz častejšie sa uňho prejavovala dýchavičnosť a bábätko často kašľalo. Jedného dňa, počas toho, ako matka dojčila, všimla si, že jej dieťa má v nose čosi podivné. Tmavé miesto v dutinách bábätka vysvetlili až odborníci, na ktorých sa matka okamžite obrátila. Dôvodom ochorenia boli práve sadze z vonných sviečok.

sviecky 2
takprosto.cc

Vonné sviečky

Je priam neuveriteľné, že taká banálna vec ako sú malé sviečky využívané ľuďmi po celom svete dokáže mať taký vplyv na zdravie malých detí. Megan si začala vyhľadávať ďalšie informácie, na základe ktorých sa ukázalo, že sadze, ktoré sa nahromadili v nose jej bábätka, nie sú jediným problémom. V skutočnosti sa pri spaľovaní sviečok dostáva do ovzdušia viac škodlivých toxických látok.

sviecky 6
takprosto.cc

Exhaláty, ktoré vznikajú pri spaľovaní sviečky, majú nepriaznivý vplyv najmä na zdravie detí. Oslabujú čuch, dráždia sliznicu dieťaťa, môžu vyvolávať alergické reakcie alebo astmu. Navyše sa pri spaľovaní tvoria polycyklické aromatické uhľovodíky a niektoré z nich majú  aj nebezpečné rakovinotvorné účinky.

Olej, ktorý je bežne obsiahnutý vo sviečkach, sa pri zahriatí mení na zdraviu nebezpečnú škodlivinu. Špeciálne limonén, čo je látka, ktorá sa bežne používa v kozmetickom priemysle. V podstate platí, že je pre ľudí úplne bezpečný. Toto tvrdenie prestáva byť pravdou vo chvíli, keď sa limonén zahreje na teplotu 300 stupňov. Vtedy sa rozpúšťa a v interakcii so vzduchom vytvára nové zlúčeniny, okrem iného i formaldehyd.

sviecky 4
takprosto.cc

Odborníci tiež tvrdia, že situácia sa zhoršila i moderným dvojitým zasklením okien, vďaka čomu sú okná perfektne tesnené a škodliviny tak ostávajú v interiéri dlhšiu dobu. Takže v prípade, že si vôňu vonných sviečok neviete odoprieť, zapaľujte ich len v dobre vetraných priestoroch. Taktiež by ste mali myslieť na dĺžku horenia, keďže i na samotných obaloch sviečok sa dočítate, že odporúčaná doba zapálenia by nemala trvať viac ako 3 hodiny.

sviecky 5
takprosto.cc

Pokiaľ hľadáte náhradu za vonné sviečky alebo tyčinky, skúste využiť prírodnú cestu. Nakrájajte citrusové plody a nechajte ich na radiátoroch. Citróny tiež môžte nakrájať na polovice alebo štvrtiny a nechať ich variť približne 5 minút. Takto získate krásnu arómu bez zbytočných škodlivých exhalátov.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov