Táto žena začala z fľaše vylievať vodu a ostala šokovaná! Ak si myslíte, že voda tiekla smerom dolu, mýlite sa

Lucia Mužlová Ešte viac

Gravitačný zákon je známa a celkom jasná vec. Presvedčil sa o tom aj Isaac Newton, keď mu jedno krásne popoludnie padlo jablko na hlavu a on si uvedomil, že všetky telesá sú priťahované zvislo smerom nadol. Podľa tohto zákona sú teda dve telesá priťahované silou, ktorá je úmerná súčinu ich hmotností a nepriamo úmerná druhej mocnine ich vzájomnej vzdialenosti. Trochu vedecky a komplikovane popísané, no záver je snáď každému jasný.

Keď niečo pustíte z rúk, môžete si byť 100% istí, že to dopadne smerom dole, na podlahu. Ak mi neveríte, pokojne si to vyskúšajte, napríklad so skleneným pohárom a uvidíte sami. Dosť ale o teórii, poďme sa pozrieť na prax. Niekedy človek objaví miesta, kde gravitácia proste nefunguje tak, ako má. Podobné miesto môžete nájsť aj u nás na Slovensku, konkrétne v Lačnovskej doline. Lopta, auto, alebo akýkoľvek iný predmet sa kotúľa hore kopcom. Dokonca aj potok tečie hore kopcom. Experti toto miesto stále skúmajú, no je dosť možné, že Newton nerátal s poruchami gravitačného poľa.

hooverdam2
history.com

Teraz si predstavte, že ste turista a nachádzate sa na mieste zvanom Hoover Dam. Jedná sa o krásnu priehradu v Colorade. Stojíte na okraji, samozrejme bezpečne za zábradlím a otvoríte fľašu. Keď vylejete vodu, stane sa niečo, čo vás naozaj prekvapí. Voda tečie smerom nahor. Prvé video zverejnené z tohto miesta vyhotovila Leslie Hutchings a automaticky sa stalo populárnym na sociálnych sieťach.

Celý jav je ale dôsledkom unikátnej, modernej inžinierskej štruktúry. Ťah vzduchu smerom nahor je taký silný, že voda je vytlačená vzduchom, a teda smeruje nahor. Leslie však podotkla, že žiadny vzduch okolo seba necítila  a teda je tento efekt ešte čarovnejší, ako sa na prvý pohľad zdá.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), simplemost.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: