Čo robí bábätko v brušku počas tehotenstva? Podrobný prehľad týždňa za týždňom od oplodnenie až po pôrod

Monizz

Otehotniete ani neviete ako a potom sa to rozbehne. Kolotoč, ktorý sa nedá zastaviť. Chcete-nechcete, ale podvedome stále sledujete, ako sa vaše dieťa v maternici vyvíja a čo nové mu pribudlo. Zo zárodku je zrazu embryo a z embrya hotový človek. Toto sú najdôležitejšie týždne v tehotenstve, v ktorých dochádza k zlomovým veciam.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvý týždeň

V prvom týždni ešte nie ste tehotná. To je na celej veci vtipné, no lekár vám pri prehliadke ráta už aj prvý týždeň. Tehotenstvo poznáme vo všeobecnosti ako obdobie deviatich mesiacov, v skutočnosti však ide o 10 lunárnych mesiacov. Termín pôrodu a zároveň aj pokročilosť vášho tehotenstva sa ráta od dňa poslednej menštruácie. V tomto prípade k reálnemu otehotneniu dochádza obvykle okolo druhého týždňa.

Tretí týždeň

Niekedy medzi druhým a tretím týždňom dochádza k oplodneniu vajíčka, no o tehotenstve ako takom ešte zatiaľ stále nemáte ako vedieť. Všetko sa ukáže až o pár dní, resp. týždňov. Po období ovulácie sa oplodnené vajíčko začne uhniezďovať vo vašej maternici. Okolo tretieho týždňa preto môžete pocítiť menšie kŕče alebo zbadať jemný krvavý výtok. Tieto javy sú však u každej ženy individuálne.

Štvrtý týždeň

V štvrtom týždni je vaše dieťa akousi malou skupinou buniek, ktoré sú ako celok veľké asi ako zrnko maku. Embryo sa rozdelí na dve časti, z jednej sa stáva placenta a z druhej naďalej rastie malý človiečik.

https://www.instagram.com/p/Bdz0QkIlVAc/?tagged=pregnant

Piaty týždeň

V piatom týždni tehotenstva vám pravdepodobne vymeškáva menštruácia a vy začnete zisťovať, čo je vo veci. V tomto období je hladina tehotenského hormónu tzv. hCG natoľko vysoká, aby to zachytili aj obyčajné tehotenské testy.

Šiesty týždeň

Vaše bábätko pekne rastie a je veľké asi ako zrniečko granátového jablka alebo hrášok. Hoci lekári ešte o dieťati ako takom nehovoria, a to, čo sa vám vyvíja v maternici označujú za zárodok alebo embryo, pomaly ale isto sa z neho stáva bytosť s tlčúcim srdcom, ktorého tlkot zachytia už aj prístroje.

Siedmy týždeň

V siedmom týždni sa začína dlhá cesta rozvoja mozgu dieťaťa, ktorá sa skončí až ku koncu tehotenstva. Pomaly ale isto sa začínajú formovať končatiny, no na ultrazvuku by ste ešte stále videli len akési malé čudo. Toto čudo má teraz veľkosť menšieho lieskového orecha.

Ôsmy až desiaty týždeň

Dieťatko má veľkosť maliny, embryonálny chvost sa pomaly stráca a mozog je čoraz zložitejší. Aj ku koncu deviateho týždňa je ešte stále prakticky nemožné rozoznať pohlavie dieťaťa, pretože vonkajšie reprodukčné orgány sa v tomto čase ešte len začínajú utvárať. Všetky ostatné časti tela sú už prítomné, no v nasledujúcich mesiacoch sa budú stále dokonalejšie formovať a vyvíjať. V desiatom týždni môže dieťa už kopať, no vy to ešte necítite. Na to si ešte pár týždňov počkáte. Na rukách a nohách sa postupne začínajú oddeľovať prstíky.

Jedenásty až šestnásty týždeň

Vaše dieťa pomaly začína ochutnávať plodovú vodu a formuje sa mu chrbtica. Do konca trinásteho týždňa je veľké asi ako menší citrón. Začína sa formovať tvárička a keby sme sa na dieťatko vedeli pozerať zbližšia, už teraz by ste možno rozoznali niektoré charakteristické črty, ktoré bude niesť po vás alebo vašom partnerovi. V šestnástom týždni tehotenstva si dieťa dokáže cmúľať palec a takisto narovnať chrbátik. Začína robiť prvé grimasy, zívať, ale vie sa aj mračiť.

Sedemnásty až osemnásty týždeň

Váš drobec už oficiálne počuje. Koncom osemnásteho týždňa sa mu dotvára sluch a od tohto času by ste sa s ním mali rozprávať pekne, nekričať po sebe s partnerom a ani nijak inak zvukovo nedávať najavo hnev. Nech má malé ešte aspoň chvíľku pokoj a môže sa tešiť na spokojnú a usmiatu mamu.

Dvadsiaty až dvadsiaty druhý týždeň

pixabay.com

Okolo dvadsiateho týždňa môžete pociťovať prvé pohyby bábätka. Ženy, ktoré už majú nejaké tehotenstvo za sebou, pohyby cítia skôr, no prvorodičky ich začínajú zreteľne cítiť až teraz. Rovnako v tomto období absolvujete ultrazvuk, kde vám pri troche šťastia bude lekár vedieť povedať, či čakáte dievča alebo chlapca.

Dvadsiaty ôsmy týždeň

Dieťa dosiahlo veľkosť baklažánu, začína zatvárať a otvárať oči a vníma rozdiely medzi svetlom a tmou. Reaguje na vaše dotyky, hlas alebo spev. V tomto období môžete pokojne viesť neverbálnu komunikáciu, a ak ste trochu senzitívnejšie, presne viete, na čo vaše dieťatko rado zareaguje a čo sa mu nepáči.

Tridsiaty siedmy týždeň

Približne v tridsiatom siedmom týždni nastáva čas, kedy začína pôrodník starostlivo sledovať príznaky prichádzajúceho pôrodu. V tomto týždni môžete porodiť zdravé dieťatko bez toho, aby mu niečo chýbalo, je už plne vyvinuté. Dobre si skontrolujte tašku, a ak ju ešte nemáte, okamžite ju zbaľte do pôrodnice. Od tohto týždňa to na vás môže prísť prakticky kedykoľvek.

Pozri aj: O tomto by ste mali vedieť: Farba moču povie všetko o vašom aktuálnom zdravotnom stave

 (M), redbookmag.com

Najnovšie články