Tehotné ženy nakazené covidom reagujú inak podľa toho či čakajú chlapca, alebo dievča, tvrdí nová štúdia

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Pokiaľ sa tehotná žena nakazí koronavírusom, reaguje inak podľa toho či čaká chlapca, alebo dievča. Matky taktiež na chlapca prenášajú menej protilátok, než na dcéry.

Ako uvádza ČT24, výskum uverejnený v magazíne Science Translation Medicine zistil, že placenty nastávajúcich matiek, ktoré čakali chlapca, zvýšenú aktivitu imunitného systému, v porovnaní s placentami žien, ktoré čakali dievčatko. Vyššia hladina niektorých génov alebo proteínov, ktoré sú spojené so zvýšenou aktivitou imunitného systému, pomáhajú ochrániť plod v maternici pred možnou nákazou.

Tehotné ženy patria k ohrozenej skupine

Tehotné ženy sú v prípade nakazenia koronavírusom ohrozené, takisto aj ich dieťa. Pohlavie plodu podľa všetkého ovplyvňovalo schopnosť matky vytvárať protilátky proti koronavírusu, ale tiež aj ich prenos na dieťa. Štúdie tiež ukázali, že u dospelých, detí a aj batoliat mužského pohlavia je riziko výskytu koronavírusu častejšie.

V prípade 68 tehotných žien sa 38 z nich nakazilo koronavírusom v priebehu tretieho trimestra. V oboch skupinách bola polovica plodov mužského a ženského pohlavia. Na plod mužského pohlavia sa podľa výskumov prenáša menej protilátok, z čoho vyplýva, že chlapci sú náchylnejší k tomu, aby sa nakazili koronavírusom už v kojeneckom veku. Ďalšie informácie budú predmetom skúmania.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: