Tento malý domček vyzerá ako medovníková chalúpka z rozprávky. V zime je v ňom teplo, v lete udrží chlad a ľudia po celom svete…


Viete si predstaviť, že namiesto dovolenky pri mori alebo v cudzej chate prídete do vlastného zrubu? Bude veľký akurát pre vás a presne podľa vašich predstáv. Miniatúrne zruby sú novým hitom, ktorý hlási módne trendy aj v oblasti chalupárčenia.

cordwoodconstruction.org

Drevené domy sú stavané tradičným spôsobom, vyplnené slamou a perfektne izolované. Môžete v nich tráviť zimu aj leto, vo vnútri vám bude presne tak, ako vonku nie. V lete príjemne chladno a v zime útulne teplo. Aby ste si ale vybudovali takúto vlastnú oázu pokoja, prizvať by ste si museli stavebníka Richarda Flataua.

Zruby z Wisconsinu

Slovensko, krajina, kde sa to kedysi zrubmi len tak hemžilo. Dnes už z nich ostalo len máličko. Aj z toho mála je veľká časť postavená modernými metódami a na tie tradičné sa akosi pozabudlo. Zato v americkom Wisconsine idú drevené zruby na dračku. A čím menšie, tým lepšie.

cordwoodconstruction.org

Móda mini domčekov Američanov neopúšťa a stavajú si ich čoraz viac a čoraz častejšie. Od mini karavanov, cez mini chatky, mini domy až po mini zruby! Richard Flatau začal so stavaním zrubov ešte pred dvadsiatimi rokmi, keď si postavil, ako inak, vlastný zrubový dom. Vtedy to však ešte nebol mini zrub, ale „iba“ zrub. Dnes je preňho stavba zrubu pre dvoch úplnou hračkou. Veď posúďte sami.

cordwoodconstruction.org

Zruby sa vyrábajú klasickou technikou. Postaviť takúto chatku, i keď je miniatúrnych rozmerov a určená len pre dvoch, naozaj nie je jednoduché. Stavitelia majú napriek tomu prax a zhodujú sa v názore, že aj keď moderné stavebníctvo ponúka množstvo vymožeností, na staré technológie len ťažko dopustiť.

cordwoodconstruction.org

Kedysi sme si takto predstavovali medovníkový domček. Dnes je v Amerike takýchto domčekov neúrekom.

cordwoodconstruction.org
cordwoodconstruction.org

Druhá vec je šetrenie drevom. Na stavbu zrubu, aj keď je malých rozmerov, spotrebujú stavitelia dreva viac než dosť, preto sa snažia pracovať s čo najmenším počtom kmeňov, ktoré delia na časti. Aj napriek tomu je dreveného odpadu požehnane.

cordwoodconstruction.org

Domčeky sa vyznačujú praktickosťou, funkčnosťou a postaviť si môžete dať akýkoľvek – miniatúrny prízemný ale aj dokonca aj poschodový.

cordwoodconstruction.org

Prijali by ste takúto krásnu malú chatku aj vy? Napíšte nám, čo si o mini zruboch myslíte a aká je vaša predstava dokonalej chatárskej dovolenky.

Pozri aj: TEST: Rok narodenia úzko súvisí s vašou karmou! Toto máte napísané vo svojom osude a mali by ste …

zdroj: babskeveci.sk (Monika), goodshomedesign.com

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov