Tento prekrásny kvet je potrebný v každom dome a v každej rodine. Toto je dôvod, prečo by sme ho mali pestovať naozaj všetci!

Monizz Ešte viac

V minulosti mali doma pelargónie len veľmi bohatí a majetní ľudia. Pelargónie totiž boli považované za kvety šľachty. Ak dokonca kvitli, čo nebolo nič neobvyklé, rodina prosperovala a darilo sa jej po všetkých stránkach. Či to tak bolo naozaj dnes síce nevieme, no poznáme dôvod, prečo by sme ich mali doma pestovať všetci.

pixabay.com

Pelargónie majú liečivé vlastnosti, ktoré ľudia často preceňujú, prípadne o nich ani nevedia. Je dôležité vedieť, že úplne všetky druhy pelargónií majú liečivé účinky, a síce nám nezabezpečia prosperitu a bohatstvo ako sa tradovalo v minulosti, zato nám môžu zabezpečiť niečo oveľa cennejšie.

Liečivé rastlinky

Pelargónie vynikajúco pomôžu pri liečbe kašľa. Babky bylinkárky nimi kašeľ liečili už dávno. Stačilo pripraviť odvar u litra vody a zhruba 30g pelargóniových listov, povariť 10 minút a potom vyplachovať hrdlo. Šťava z pelargóniových listov sa dokonca kvapkala do nosa, pretože uvoľňovala opuch.

pixabay.com

List z pelargónie sa používal aj na liečenie ušných zápalov. Skrútil sa do rúrky, čím sa list polámal. Potom sa vložil na noc do ucha a liečivé vlastnosti mohli začať ukazovať svoju silu. Pri vysokom krvnom tlaku alebo búšení srdca ukladali bylinkárky pelargóniové listy na zápästie z vnútornej strany.

pixabay.com

Pri bolesti zubov sa pelargónové listy polámali a drobné kúsky sa vkladali na boľavé zuby. Šťava, ktorá z nich vytiekla, mala vraj antiseptické účinky a zároveň aj miernila bolesť. V alternatívnej medicíne sa dodnes používa vylisovaná šťava z pelargóniových listov na kvapky proti zlatému stafylokokovi.

pixabay.com

Olej z kvetov pelargónií je veľmi ťažké získať, no ak ho máte, vyliečite ním zapálené pupienky, kožu, ekzémy a dokonca aj atopický ekzém!

pixabay.com

Pelargónie sa používajú aj v kozmetike. Napríklad pri vypadávaní vlasov je vynikajúci preplach odvarom z pelargóniových listov. Vlasové korienky výrazne posilňuje a zabraňuje vypadávaniu, lámaniu a štiepeniu.

pixabay.com

No a na záver stará povera. Kedysi ľudia verili, že ak je v dome človek, ktorý je chorý a hrozí mu smrť, mali by sa z domu vypratať všetky muškáty, okrem červených. Pretože práve tie mali mŕtveho ochrániť pred zlými duchmi.

pixabay.com

Povery sú príjemným rozptýlením, no v žiadnom prípade ich neberte vážne. V minulosti sa ľudia upínali na podobné javy a povedačky viac ako by bolo potrebné a neraz si zapríčinili aj psychické problémy. My sa z pelargónií tešíme a pri niektorom z ochorení môžete ich účinky iba odskúšať. Aké máte s pelargóniami skúsenosti vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Zmiešajte šťavu z 1 citróna s 1 lyžicou olivového oleja. Toto mám pripnuté na chladničke, aby som na to každý deň nezabúdala!

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: