Teraz je to oficiálne. 4-dňový pracovný týždeň je výhodný pre všetkých, zamestnancov aj firmy

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Kto by netúžil po tom, aby mal skrátený pracovný týždeň? Asi existuje len veľmi málo ľudí, ktorí by na niečo takéto nepristúpili. Avšak, najnovšie štúdie dokazujú, že to nie je výhodné len pre zamestnancov, ale aj pre zamestnávateľov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Money, How Stuff Works, spoločnosť Microsoft na základe štúdie zistila, že produktivita v jej kanceláriách v Japonsku sa zvýšila o 40 % potom, čo pracovníkom skrátili pracovný týždeň na štyri dni. Oznámili teda, že skrátený pracovný týždeň nie je dobrý len pre pracovníkov, ale aj pre konečný výsledok, teda pre firmu. Spoločnosť Microsoft však nie je prvá, ktorá štvordňový pracovný týždeň otestovala.

Foto: pixabay

Viac produktivity, menej stresu

V roku 2018 zaviedla firma z Nového Zélandu s názvom Perpetual Guardian dvojmesačnú skúšku, kedy 250 zamestnancov pracovalo štyri dni, osem hodín denne, avšak zaplatené dostali za päť dní. Rovnako ako spoločnosť Microsoft, tak aj Perpetual Guardian zaznamenala zvýšenie produktivity, ale aj zníženie úrovne stresu medzi pracovníkmi a vyššiu spokojnosť so zamestnaním. Zakladateľ spoločnosti, Andrew Barnes, bol veľmi prekvapený. „Viac ľudí uviedlo, že dokážu lepšie zvládnuť svoju pracovnú záťaž štyri dni v týždni a nie päť. A to ma šokovalo,“ povedal.

Dvojmesačná skúška sa vyplatila

Dvojmesačná skúška bola dostatočným dôkazom toho, aby na systém prešiel natrvalo. Nazýva ho systémom 100/80/100 teda, 100 % plat, 80 % hodín, 100 % produktivita. Na rozdiel od spoločnosti Microsoft Japan, ktorá svojim zamestnancom deň voľna určila (piatok), v Perpetual Guardian si môžu zobrať deň voľna, kedy chcú. Dokonca môžu pokračovať v päťdňovom týždni s tým, že budú pracovať menej hodín. Existujú rôzne modely štvordňového pracovného týždňa. Niektoré firmy zvolia 10 hodín práce denne počas štyroch dní. Avšak, podľa mnohých výskumov je počet produktívnych hodín počas 8-hodinového pracovného času len dve hodiny a 53 minút.

Foto: pixabay

Dlhé hodiny oberajú o zdravie

Dlhé hodiny v práci si vyberajú svoju daň či už vo fyzickom, alebo psychickom zdraví. Preto prieskum z roku 2018 naznačuje, že pracovný čas by nemal presiahnuť päť hodín denne. Nájde sa veľmi veľa kritikov aj zástancov štvordňového pracovného týždňa. Záleží však len na firme, ako sa k tomu postavia. Určite je to však len na firme, ako sa rozhodne, isté je, že zamestnanci by sa k tomu pravdepodobne postavili veľmi kladne.

Najnovšie články