TEST: To, akej farby máte oči, môže veľa napovedať o vašom zdraví! Urobte si tento test a dozviete sa …


Farba očí môže o človeku napovedať rovnako veľa ako celkom nič. Ak ste však znalci veci, potom viete, že oči sú nielen bránou do duše, ale aj do nášho tela, a tak nám o zdravotnom stave dokážu povedať viac ako by sme si mysleli.

pexels.com

Keď sa zreničky rozširujú, máme strach, stúpa nám adrenalín. Keď máme oči začervenané, sme unavení, po opici alebo po výdatne preplakanej noci. Keď sa pozeráme doľava, vymýšľame huncútstva. Verte, že po prečítaní tohto článku budete utekať k zrkadlu.

Farba našich očí závisí od rôznych faktorov, spravidla genetických. Dúhovka sa skladá z troch odtieňov – modrej, hnedej a žltej. Za normálnych okolností. Málokedy však majú ľudia oko len jednej jedinej farby. A prečo? Pretože pigmenty sú odpoveďou na mnohé poryvy nášho tela. Presne tak, ako aj fakt, že deťom sa farba očí ustáli až po šiestich mesiacoch života, a aj to nie vždy.

takprosto.cc

Posvieťte si na zdravie

Ak ste si všimli, že vaša dúhovka zmenila farbu, radšej zbystrite pozornosť. Môže ísť o očnú infekciu, s ktorou sa telo vysporiada aj samo, no prerásť môže aj do niečoho horšieho. Takisto je možná glaukómia, ide o ochorenie, ktoré spôsobuje zjasnenie farby očí.

Svetlejší odtieň dúhovky môže signalizovať aj degeneratívne procesy v očných svaloch. V každom prípade utekajte k očnému lekárovi.

pexels.com

Sledujte očné bielko vždy večer v zrkadle. Zdravé bielko by malo mať prinajmenšom v tesnej blízkosti dúhovky modrastý nádych. Ak máte bielko žltkasté, požiadajte obvodného lekára o krvné testy. Žltnúce očné bielka môžu byť všeličo – následok fajčenia, prekonaná žltačka, cholesterol, ale aj vážne problémy s pečeňou.

Ochorenie pečene môže signalizovať už aj zožltnutie oka kútikoch, najmä vo vnútorných. A keďže s pečeňou nie sú žarty, rozhodne by ste situáciu nemali podceniť, a aj v prípade, že ste silný fajčiar a žlté bielka prikladáte cigaretám, radšej sa vyberte na odborné vyšetrenie. Včas sa dá totiž liečiť všetko, no neskoro je jednoducho neskoro.

takprosto.cc

Na lokálne zmeny v očiach a hlavne na ich povrchu si dávajte pozor aj v prípade, že nosíte kontaktné šošovky alebo sa pred slnkom nechránite slnečnými okuliarmi. Pamätajte, že oči sú citlivý orgán a včasná diagnostika vás môže ušetriť nielen nepríjemností, ktoré v najhoršom poriešite PN-kou, ale aj čiastočnej či úplnej slepoty!

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov