Lekári prišli s jednoduchým testom, ktorý odhalí, koľko ešte budete žiť! Postačí vám pár sekúnd a zistíte, že …

Lucia Mužlová Zdravie

Koľko budeme žiť? To je otázka, nad ktorou sa zamýšľame najmä s pribúdajúcim vekom. Vďaka brazílskemu lekárovi Claudiovi Gil Araujovi poznáme tento jednoduchý test, ktorý môžete navyše vyskúšať priamo doma, a to za niekoľko sekúnd. Možno vám napovie viac o tom, koľko ešte budete žiť. Samozrejme, berte to s rezervou, a ak máte s jeho vykonaním problémy, mali by ste s tým začať niečo robiť.

Doktor Araujo prišiel s týmto testom po tom, čo si všimol, že jeho pacienti majú často problémy s rovnováhou a silou, ako je napríklad zdvihnúť niečo z podlahy či vstávanie zo stoličky. Vzhľadom k tomu, že takéto problémy môžu súvisieť s následnými pádmi a zraneniami, napadlo ho, či pružnosť a rovnováha môže byť použitá na meranie priemernej dĺžky života.

Jeho hlavnou myšlienkou bolo najmä motivovať pacientov. Keď vám doktor povie: „Mali by ste s tým začať niečo robiť,“ často si len pomyslíme svoje a nič neurobíme. Keď vám však doktor povie: „Ak s tým nič neurobíte, do 5 rokov by ste tu už nemuseli byť,“ začneme si tento problém všímať viac.

Mnoho drahých prístrojov, a aj niektoré liečby sú pre pacientov nedostupné. Preto Araujo a jeho kolegovia vyvinuli test, ktorý môžete vykonať priamo vo vašej obývačke. Nevyžaduje žiadne zariadenia a uskutočniť ho dokážete už za pár sekúnd.

Jediné, čo je potrebné urobiť, je riadiť sa nasledujúcim obrázkom a nasledovať jednotlivé kroky. Ešte jedna poznámka: na sebe by ste mali mať voľné a pohodlné oblečenie.

sittingtest2
mnn.com

Začnite teda tým, že budete stáť vo vzpriamenej polohe uprostred miestnosti. Bez použitia rúk si pomaly drepnite a sadnite si do tureckého sedu. Potom sa znovu bez použitia rúk postavte.

Test je vyhodnotený pomocou bodovacej stupnice od 1 do 10, pričom prvých 5 bodov je za sadnutie si a druhých 5 bodov je za postavenie sa. Vždy keď použijete ruku, alebo ak sa chytíte kolien, odpočítajte si jeden bod. Pol bodu sa odčítava vždy, keď stratíte rovnováhu alebo je samotný úkon tak trochu nemotorný.

sittingtest3
discovermagazine.com

Tento test bol vyskúšaný na viac ako 2000 pacientoch vo veku od 51 do 80 rokov. Zistilo sa, že tí, ktorí dosiahli menej ako 8 bodov, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že v najbližších 6 rokoch utrpia úraz, na základe ktorého nastane postupom času degradácia organizmu a úmrtie. U tých, ktorí mali menej ako tri body, je táto pravdepodobnosť až päťkrát vyššia. Celkovo sa dá povedať, že vždy keď získate jeden bod, úmrtnosť sa zníži až o 21 %.

Táto štúdia bola vykonaná len u pacientov nad 50 rokov, takže výsledky nemusia byť rovnaké aj u mladších pacientov. Bez ohľadu na váš vek vám táto skúška poskytne celkom užitočné meradlo, ktoré vám povie viac o vašom zdraví. Ak ste mladší ako 50 rokov a nedosiahnete plný počet bodov, malo by to pre vás znamenať okamžitý budíček. Dobrou správou je, že stále máte dostatok času, aby ste svoju kondíciu dali do poriadku. Ako som už povedala na úvod, tento jednoduchý cvik je len spôsob, ako sa odraziť a začať so svojím stavom niečo robiť. Nehovorím, že ak to nedokážete, tak čoskoro umriete, o tom tento článok nie je. Je to však skvelá šanca zistiť, ako na tom približne ste.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), mnn.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: