TEST: Spoznajte svoje najtemnejšie stránky. Stačí, ak odpoviete na týchto 11 otázok

romi Ešte viac

Myslíte si o sebe, že sa vždy viete rozhodnúť správne? Že si vždy z morálneho hľadiska vyberiete najlepšiu možnosť? Prinášame vám 11 životných situácií, ktoré sú tými najväčšími morálnymi dilemami. Ako sa rozhodnete?

Vy a váš partner ste boli odsúdení za lúpež. Každého z vás zatvorili do samostatnej cely. Ponúkli vám možnosť sa navzájom udať a vyslobodiť sa. Ak budete obaja ticho, dostane každý z vás rok za mrežami. Ak obaja zvalíte vinu na toho druhého, každý dostane dva roky natvrdo. Avšak ak sa jeden vzdá a druhý bude mlčať, ten čo sa vzdá, bude sedieť tri roky, a ten, čo bude mlčať, bude prepustený. Dopredu samozrejme nebudete poznať odpoveď toho druhého. Čo spravíte?

Žene pri pôrode, žiaľ, zomrelo dieťa. Bála sa reakcie svojho muža. V pôrodnici ukradla prvé dieťa, ktoré zbadala a utiekla s ním domov. Zhodou okolností malo ukradnuté dieťa rodičov alkoholikov, ktorí by sa o neho nestarali. Takto však dieťa vyrastá v milujúcej rodine a má všetko čo potrebuje. Myslíš si, že je táto žena zločinec?

V duši máte hudbu, ale pracujete ako profesor ekonómie. Bez hudby si neviete predstaviť svoj život, ale zase bez práce nemáte peniaze. Dlhé roky kombinujete obe veci, ale v žiadnej ste zatiaľ nedosiahli veľký úspech. Váš otec vám zrazu zavolá a oznámi, že ste vám vybavil nadštandartne platenú prácu v jednej firme. V ten istý deň vám priateľka povie o možnosti hrať s vašou obľúbenou kapelou. Toto by však bolo zadarmo. Rozhodnete sa pre dobre platené miesto alebo si splníte sen?

Tvoja najlepšia priateľka má svadbu. Nikdy v živote si ju nevidela tak šťastnú. Na svadbe sa však dozvieš, že ju jej manžel ešte pred svadbou podviedol. Povieš to neveste alebo budeš mlčať?

Si veliteľom námornej hliadky. V oceáne sa stratil jeden človek. Pošleš za ním jedného z poriadených. Nevráti sa. Pošleš za nimi druhého z podriadených, ale ani ten sa nevráti. Na tretieho pravdepodobne čaká ten istý osud. Prikážeš mu tam ísť?

Si personalista v jednej firme. Ny výberové konanie príde váš dobrý priateľ, ktorý ti v živote už veľakrát pomohol a máš mu byť za čo vďačný. Druhý kandidát je však profesionálne plne kvalifikovaný pre danú prácu a má výborné odporúčania. Koho vyberieš?

Si milujúci rodič, ktorý má 16-ročného pubertálneho syna. Pri návrate z dovolenky sa syn pokúsil prepašovať niečo nelegálne cez colné úrady. Policajti vám okamžite zhabú batožinu. Zoberieš vinu na seba namiesto syna?

Váš milovaný sa napil z prameňa mladosti a navždy bude mladý, krásny a nesmrteľný. Túto možnosť ponúka aj vám. Budete chcieť žiť naveky po jeho boku s tým, že všetci ostatní postupne zostarnú a zomrú, alebo si necháte svoj doterajší život a zostarnete s ostatnými? Stratíte však svoju životnú lásku.

Výletná loď so 100 pasažiermi stroskotala. Na lodi sú dva záchranné člny. Pasažieri sa úspešne napasovali do záchranných člnov. Avšak vplyvom zlého počasia a kvôli preťaženiu sa člny buď potopia alebo prevrátia. Máte dve možnosti. Prvá je, že vyhodíte polovicu pasažierov von z člnov a odsúdite ich na istú smrť. Druhá je, že to necháte tak a budete dúfať, že 1 % ľudí prežije. Ktorú možnosť zvolíte?

Horí a vo vedľajšej izbe ja malý chlapec. Máte možnosť ho zachrániť, ale zároveň viete, že za 30 rokov z neho bude nebezpečný vrah a zločinec. Zachránite nevinné dieťa alebo ho necháte tak a budete konať v záujme budúcnosti?

Ste lekár a na vašom oddelení máte 6 smrteľne chorých pacientov. Päť pacientov potrebuje akútnu transplantáciu orgánov. Posledný pacient zomiera a navyše by jeho rýchla smrť zachránila ostatných piatich. Náhle však dostanete liek, ktorý úplne vylieči šiesteho pacienta. Čo urobíte?

Z etického hľadiska by ste mali vybrať odpoveď s najmenším zlom. V postate to znamená, že si máme zvoliť tú možnosť, kde bude menej obetí alebo bude ublížené menej ľuďom. Takže by sme mali šiesteho pacienta nechať zomrieť a zachrániť ostatných. Tak isto by sme mali nechať malé dieťa napospas osudu. Máme uprednostniť vlastné šťastie pred kariérou, mlčať o nevere a podobne. V skutočnosti však pri týchto situáciách neexistuje správna odpoveď. Skúste tieto situácie opísať priateľom a sledujte ich odpovede. Takto jednoducho zistíte, kto je na rovnakej vlne ako vy a rozpútate zaujímavú debatu.

Pozri aj: TEST: Ste charizmatickí? Odpoveď zistíte, keď odpoviete na týchto 6 otázok

zdroj: babskeveci.sk (Romi K)

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: