Tieto 3 geniálne spôsoby vám ukážu, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti


Sú to len malé čierne potvorky, no život nám vedia znepríjemniť poriadne. Najmä ak ich nájdeme v potravinovej skrini, či v jedle. Po nekonečných a nepretržitých bojoch s mravcami v dome nás dokáže naštvať už len to, keď nás zo zeme zdravia už aj pri vstávaní z postele.

takprosto.cc

Tyčinky, spreje, prášky, rozpustné jedy, či iné chemické prostriedky síce na mravce účinky, no okrem hmyzu likvidujú aj nábytok, podlahu a v neposlednom rade životné prostredie. Okrem toho gély na hmyz obsahujú látku fipronil, ktorá zvyšuje produkciu štítnej žľazy, spreje sú zasa zložené z deodorovaného plynu, ktorý výrazne prispieva k nepríjemným bolestiam hlavy. Jedom napustené tyčinky zase vyvolávajú alergické reakcie a to nie len u detí, ktoré ich omylom chytia do rúk. Ako sa teda s mravcami vysporiadať, keď už nič nezaberá? Vyskúšajte tieto tri osvedčené spôsoby a po mravcoch neostane ani stopa.

pixabay.com

Kyselina boritá

Kyselina boritá je vo svete najosvedčenejším a zároveň najúčinnejším bojovníkom proti otravným mravcom.  Uvarte si jedno vajce, vyberte z neho žĺtok a roztlačte ho s niečím sladkým. Napríklad s obyčajným cukrom, či medom. Do tejto zmesi nasypte 20g kyseliny boritej a opäť dobre premiešajte. Vyformujte guľôčky a tie podávajte na miesta, kde vás mravce najviac obťažujú. Už na druhý deň uvidíte výsledky. Po týždni nebude po mravcoch ani stopy. Táto ľudová metóda sa používa už celé roky a vynachváliť si ju nevedia hlavne na dedinách, kde s hmyzom bojujú o niečo častejšie ako v meste.

pixabay.com

Cesnak

Kedysi sa mravce vyháňali s pomocou cesnaku. Ak vám vôňa cesnaku nie je nepríjemná, jednoducho si roztlačte strúčiky do misky a potrite nimi prah vchodových dverí, či okenné parapety. Mravce cesnak neznášajú a domov vám prestanú chodiť okamžite. Stačí len zistiť, kde našli tajný vchod.

pixabay.com

Obojstranná páska

Táto nehumánna metóda je podobná ako pri pasciach na hlodavce. Kto má slabší žalúdok, nech ju radšej neskúša. Tí odolnejší môžu nalepiť obojstrannú lepiacu pásku k vchodom a východom, na okná, či do pivnice. Jednoducho všade, kadiaľ mravce prejdú. Na pásku si mravce postupne posadajú ako muchy na lep. Doslova.

pixabay.com

Treba si však uvedomiť, že ak mravce nechcete hubiť chemicky, tieto metódy nie sú večné. Ak sa vám aj inváziu mravcov podarí zastaviť, potom sa časom môžu a nemusia vrátiť opäť. Preto je dôležité dodržiavať určité hygienické opatrenia. Medzi ne patrí napríklad častejšie vynášanie smetí, či zametanie omrviniek, aby mravce do domu nič nelákalo. Občasné čistenie parapetných dosiek, či rámov dverí roztokom amoniaku (na 10 litrov vody stačí 1 čajová lyžička amoniaku). Alebo chránenie otvorov, predovšetkým okien a dverí. S troškou úsilia sa vysporiadate aj s mravcami a to aj bez toho, aby ste museli zamoriť celý dom chemikáliami.

Pozri aj: Ako sa zbaviť buriny

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov