Tieto 4 rastliny patria k najobľúbenejším „izbovkám“ na Slovensku. Toto je dôvod, prečo by sa mali nachádzať v každej domácnosti!

Monizz

Izbové rastlinky nám robia radosť, potešia oči, ale aj ulahodia mysli. Okrem toho veľa zelene v obytných miestnostiach znásobuje kyslík a lepšie sa nám dýcha. Tieto štyri rastliny sú v slovenských domácnostiach najobľúbenejšie. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. Lebo sú nenáročné a krásne zároveň. Máte ich doma aj vy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nefrolepka

wikipedia.org

Nefrolepky po domácky často nazývame aj papraďami. Nemajú od nich ďaleko, majú totiž radi svetlé miesta a neustálu vlhkosť. Korienky im nesmú v žiadnom prípade preschnúť, preto ak chcete mať nefrolepku krásu a hustú, dbajte na pravidelnú a dostatočnú zálievku. Okrem nej však nefrolepky neznášajú prílišné horúčavy a milšie sú im teploty pod 14°C. Ak stúpnu, polievajte tieto rastlinky častejšie. Teplota v miestnosti by však nemala klesnúť pod 10°C, potom môže nefrolepka uhynúť. Pri vyšších teplotách je dobré postaviť črepník s rastlinou na kamienky a misku bohato zalievať vodou, aby si nefrolepka vzala toľko vody koľko potrebuje a hlavne, kedy chce. Túto rastlinku v lete potešíte aj postrekmi vlažnou vodou a inak sa o ňu nemusíte vôbec starať. Základom je naučiť sa kde má stáť a ako ju zalievať, ak je teplo.

Difenbachia

wikipedia.org

Difenbachie nemajú ktovieako lichotivú povesť, pretože sa hovorí, že sú jedovaté. Okrem toho vraj v byte rozsievajú zlú energiu. Prax však ukazuje skôr to, že difenbachie sú najbežnejšie pestované izbové rastliny, s ktorými zväčša nebývajú problémy.

Obsahuje síce jedovatú šťavu, ktorá v ústach môže vyvolať opuch a človek v dôsledku toho nemôže hovoriť. Kto by ju už však jedol? Pri niektorých druhoch difenbachií sa ich majitelia dočkajú aj krásneho exotického kvetu.

wikipedia.org

Jej pôvodným domovom je Južná Amerika, čo je potrebné vziať do úvahy aj pri pestovaní. Mala by stáť na dostatočne slnečnom mieste a teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 20°C. Veľmi negatívny vplyv má na difenbachiu prievan. V zime je lepšie ju držať na mieste blízko radiátora a tak vám bez problémov pretrpí aj chladnejšie teploty.

Prýštec najkrajší

wikipedia.org

Prýštec je známy aj ako vianočná ruža alebo vianočná hviezda. Napriek slovíčku „vianočná“ je takisto jednou z najčastejšie pestovaných rastliniek a to celoročne. Ak máte skúsenosti s kaktusmi a sukulentmi, prýštec by pre vás nemal byť problém. Vyžaduje si len veľmi svetlé miesto, inak začnú jeho listy žltnúť a výhonky sa môžu stenčovať. Prýštec preto najviac ocení parapetnú dosku s priamym slnkom.

wikipedia.org

S tým súvisí aj teplota, ktorá by pre túto rastlinu nemala klesnúť pod 25°C, vtedy sú rastliny najkrajšie a najpevnejšie. Počas zimných mesiacov sú trochu neduživejšie, no bez problémov ich prežijú. Vlhkosť potrebujú nízku, preto im bude vyhovovať aj miesto nad radiátorom a takisto zálievka je potrebná len raz týždenne.

Africká fialka

wikipedia.org

Africké fialky sú naozaj exotické rastlinky a predsa sa im u nás darí a v dobrých podmienkach len kvitnú a kvitnú. Dokonca aj vkuse celý rok. Vybrať si môžete medzi pestrou škálou farieb, od bielej, cez ružovú, tmavomodrú, až po nádhernú sýtu fialovú. Ich lístky sú mäsité a oválne a nikdy ich nepolievajte, lebo po priamom kontakte s vodou častokrát zhnijú. Fialky je dobré polievať iba na zeminu, mali by byť na nepriamom slnečnom mieste a bez prievanu.

wikipedia.org

Chĺpky na lístkoch zachytávajú čiastočky prachu, preto prispievajú k čisteniu vzduchu. Rastú do výšky 7-15 cm, no do šírky a hustoty sa rozrastajú naozaj bez obmedzení. Ideálna teplota pre rast týchto rastliniek je 20-25°C a ak chcete, aby rovnomerne kvitli, otáčajte črepník každý týždeň, pretože kvety sa ťahajú za slnkom. Zalievajte ich 1-2 krát za týždeň najlepšie vlažnou vodou.

Pozri aj: Po prečítaní tohto tipu som do mrazničky okamžite „poslala“ 1 kg citrónov. Keď zistíte o čo sa jedná, urobíte to isté

 (M), preparatedevis.ro

Najnovšie články