TOP tipy na domáce hnojivá, na ktoré nedám dopustiť. Bohatá úroda, zdravé listy a žiadne mravce ani slimáky

Gabriela Kinčoková

Foto: pexels

Aby zelenina vyzerala a chutila čo najlepšie, veľkí pestovatelia používajú často chemické postreky. Mnoho z nich však samotným rastlinám viac škodí ako pomáha. Na internete je mnoho rád a tipov na domáce hnojivá, ktoré na rastlinky nášho pásma fungujú. Vybrali sme tie najlepšie tipy od našich babičiek. V hlavnej úlohe sóda bikarbóna.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedlá sóda patrí medzi veľmi ľahko dostupné suroviny. Môžete ju nájsť naozaj v každom obchode s potravinami. Jej využitie je veľmi všestranné a preto ju viete použiť v akejkoľvek situácii, či je to pečenie alebo práca v záhradke.

Hrozno

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristen Nelson, Realtor (@nolakris) on

Starostlivosť o toto ovocie je veľmi jednoduchá, avšak má to jeden háčik. Hrozno často napáda tzv. šedá hniloba. Práve v tejto situácii vám veľmi pomôže jedlá sóda. Počas toho, ako vám bude hrozno dozrievať, striekajte ho nasledovným roztokom: 75 g sódy rozpustite v 10 l vody. Roztok pomôže tomu, aby sa v hrozne zvýšil obsah cukru a rastlina sa uzdraví. Tento postrek tiež môžete používať na iné ovocné stromy.

Egreš a čierne ríbezle

Ak by ste napríklad tento postrek chceli použiť na egreš alebo ríbezle, je vhodnejší nasledovný postrek: 1 polievková lyžica sódy, 1 tabletka čierneho uhlia a 4,5 l vody.

Kapusta

 

View this post on Instagram

 

A post shared by alive Canada (@alivehealth) on

Kapustu často postihujú choroby ako je napríklad múčnatka. Stačí však, aby ste zmiešali jednu lyžičku sódy v troch litroch vody. Takto pripraveným roztokom môžete nakoniec rastlinu postriekať. Ak kapustu napadnú húsenice, stačí ak listy kapusty posypete sódovou a larvy okamžite umrú. Mesiac predtým, ako začnete zberať kapustu je dobré, aby ste ju postriekali aj hnojivom na báze amoniaku. Kapusta sa tak bude menej kaziť a dokonca bude úroda bohatšia.

Tip na prírodné hnojivo na uhorky:

BUDEME POTREBOVAŤ:

  • kôrky zo staršieho chlebíku
  • vodu
  • vedro

POSTUP:

Do vedra vložíme kôrky. Malo by ich byť dosť, keďže je potrebné zaplniť aspoň polovicu vedra. Teraz ich zalejeme vodou. Vedro necháme týždeň tak. Nenechávame ho však vonku, pretože je v noci ešte trochu chladno a kvasenie pri neprebehlo tak, ako by malo. Vedro teda necháme niekde vnútri, najlepšie tam, kde je trochu teplejšie. Po týždni si výslednú zmes nariedime s vodou v pomere 1:3. Týmto prírodným hnojivom zalejeme zasadené uhorky. Toto hnojivo môžete používať až kým uhorky nebudete zberať. Želáme veľa šťastia a hlavne, nech rastú.

Univerzálne hnojivo na kvety

Budete potrebovať:

  • 10 gramov droždia
  • 1 polievková lyžica cukru
  • 1 liter teplej vody

Postup:

V hrnci si zmiešame droždie s cukrom a ku kašičke prilejeme vodu. Celé to varíme približne 2 hodiny. Pripravenú zmes zriedime s vodou v pomere 1:5. Rastlinky zalievame týmto hnojivom 1-krát za desať dní. Počas teplejších dní 1-krát za mesiac. Rastliny však nezabudnite polievať aj klasicky, vodou, tak ako ste zvyknuté.

Veríme, že po týchto radách bude vaše zelenina v záhrade zdravšia a chutnejšia. Poznáte nejaké domáce rady? dajte nám o nich vedieť v komentároch.

Najnovšie články