Toto ešte nikdy predtým nedokázali. Týmto ženám sa ako prvým na svete podarilo zdieľané tehotenstvo

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

To, že veda ide míľovými krokmi dopredu, je známe. V prípade, že by ste chceli dieťa, ale z nejakého dôvodu sa vám nedarí, vám vedci vedia pomôcť všetkými prostriedkami, ktoré majú. Tento prípad sa však len tak ľahko nevidí.

Podľa správ z NY Post sa prvý raz stalo, že lesbický pár z Veľkej Británie privítal na svete dieťa, ktoré sa narodilo “z dvoch materníc”. Ako je to možné? Lekári povedali, že narodenie malého Otisa v júli tohto roku znamená obrovský prielom v zdieľanom materstve, čo je liečba plodnosti, pri ktorej sa vajíčko získava od jednej ženy, oplodní sa darcovskými spermiami, a potom sa implantuje do lona druhej partnerky.

Dieťa vynosili obe

Prípad Jasmine a Donny Francis-Smithovej však zachádza ešte ďalej. Oplodnené vajíčko sa umiestnilo do Donninej maternice, aby sa inkubovalo 18 hodín predtým, ako sa po zvyšok tehotenstva prenieslo do tela Jasmine. To znamená, že Donna je Otisova biologická matka, zatiaľ čo Jasmine ho vynosila a porodila. 30-ročná Donna uviedla, že napriek tomu, že sú si so svojou manželkou veľmi blízke, toto ich emocionálne zblížilo, pretože sa obe zapojili.

Prípad je ojedinelý

Procesom zdieľaného materstva sa lesbickým párom narodilo už viac ako 100 detí, ale prípad Jasmine a Donny je prvý svojho druhu. “Je to prvýkrát, čo sa to stalo. Je to veľmi vzrušujúce, pretože to znamená, že pre lesbické páry, ktoré chcú mať deti spolu, sa môžu obe zapojiť do aktívneho vytvárania embrya a dieťaťa,” povedal Nick Maclon, lekár London Clinic, kde sa Otis narodil. Úžasné je aj to, že im to vyšlo na prvýkrát, čo sa často nestáva. Donna slúži už 11 rokov v armáda a tvrdí, že Otis je ich vysnívaným dieťaťom.

Stretli sa prostredníctvom zoznamky

Pár sa stretol v roku 2014 prostredníctvom zoznamky a zobrali sa v apríli 2018. Obe tvrdia, že ho budú podporovať vo všetko,, čo bude chcieť a môže byť, kým chce byť. Obe sú veľmi šťastné, že to fungovalo a veria, že to pomôže aj ďalším ľuďom do budúcnosti. Podľa nich je pre lesbické páry veľmi dôležité, aby sa mohli na materstve podieľať takmer rovnakým spôsobom. “Je to skutočne veľmi zbližujúce,” povedala 28-ročná Jasmine. Chlapček sa narodil bez akýchkoľvek komplikácií a ženy sú nadšené, že sa mohli obe podieľať na materstve.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: