Toto je 6 tajomstiev dlhovekosti, hovorí nová štúdia. Ľudia, ktorí sa ich držia, sa dožijú viac ako 85 rokov

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: Pexels / Pixabay

Mnohí z nás túžia po tom, aby sa dožili naozaj vysokého veku. Niektorí ľudia majú pocit, že už po 50-tke to s nimi ide dole vodou, no vtedy sa vám môže život len začínať.

Podľa štúdie žijú Japonci dlhšie ako ľudia v iných krajinách sveta. Priemerná dĺžka života v Japonsku je približne 85,3 rokov. Na porovnanie, Američania sa v priemere dožívajú asi 80 rokov. Portál Brightside spísal niekoľko dôvodov, prečo sú práve Japonci tí najdlhšie žijúci ľudia.

Tradičná japonská strava je zdravá a vyvážená

Typická japonská strava je plná obilia a zeleniny a ľudia tam len zriedka jedia červené mäso. To má oveľa viac cholesterolu ako napríklad ryby, to znamená vyššia šanca na srdcové choroby a infarkty. Japonci tiež nejedia veľa mliečnych výrobkov, namiesto kávy pijú zelený čaj a jedia veľmi striedmo.

Ilustračná foto: pixabay

Trávia veľa času s rodinou

Dôležitá tradícia v Japonsku je starostlivosť o starších členov rodiny a pomáhanie okolo domu. V Japonsku existujú viacgeneračné rodiny, čo znamená, že v jednej domácnosti môže žiť dve a viac generácií. Takže, mať okolo seba celú rodinu je bežné a pre starších ľudí to môže byť veľká psychická podpora.

Venujú sa veciam, ktoré ich bavia

Ikagai doslova znamená dôvod bytia. Ide o koncepciu smerovania alebo zmyslu života, ktorá sa zrodila v Japonsku a teraz si získava popularitu na celom svete. Japonská psychologička Michiko Kumano popisuje ikigai ako venovanie sa veciam, ktoré vás bavia, mať pocit úspechu a naplnenia. Vedci z univerzity Tohoku zistili, že ľudia, ktorí o ikigai vedia a praktizujú ho, môžu mať znížené riziko srdcových chorôb a dlhší život.

Foto: pixabay

Čistotný život

Japonsko má reputáciu jedného z najčistejších národov na svete. Nie je potrebné dokazovať, že čistota je jedným z faktorov, ktoré vedú k dobrému zdraviu. Sprchovanie sa každý deň a pravidelné umývanie rúk nám možno pripadá ako samozrejmosť, ešte stále však existuje množstvo krajín, kde to také bežné nie je.

Neprejedajú sa

Metóda zvaná hara hachi bu znamená, že máte jesť dovtedy, kým budete plný tak na 8 z 10. Je to filozofia, ktorá človeka naučí vyhnúť sa prejedaniu a jesť dovtedy, kým budete plný tak na 80 percent. Táto metóda má predlžovať dĺžku života.

Foto: Unsplash

Japonci sú aktívni chodcovia

Nielen, že Japonci sa stravujú zdravo, ale veľmi veľa chodia. Mnoho občanov, hlavne starších ľudí, chodí pešo alebo na bicykli do práce. Pokiaľ chcú využiť nejakú dopravu, často chodia vlakom, ktorým sa dostanú všade. Autá nie sú až také populárne, ako by ste si možno mysleli.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: