Toto je 6 základných pravidiel etikety, ktoré by mal poznať naozaj každý z nás, no len málokto sa nimi naozaj riadi

Zuzana Fulopova

Dobré spôsoby sú v každej krajine rozdielne. Tak napríklad u nás za zvykne pozdraviť bozkom na líce, Eskimáci sa zdravia vzájomným šúchaním nosa, alebo takí Japonci si zvyknú vždy vyzuť pred vstupom do domu topánky. Existuje však pár pravidiel správania, ktoré sú zaužívané pre všetkých. Ktoré sú to? Poďme sa pozrieť na 6 pravidiel základnej etikety, ktoré mnohí z nás nepoznajú a nedodržiavajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nosenie kabeliek a tašiek

pixabay

Hádam neexistuje žena, ktorá by vyšla von bez kabelky alebo tašky. Ale aj pri nosení tohto doplnku, existuje pár pravidiel. Pri nosení tašky by ste mali dbať na to, aby ste mali vždy pravú ruku voľnú. V reštaurácii platí zas pravidlo: nikdy neklásť tašku na stôl alebo na podlahu. Buď si ju zaveste, alebo položte za seba na stoličku. Pre mužov platí zas pravidlo nikdy nenosiť ženskú kabelku v ruke aj keď chcete byť gentleman a pomôcť svojej dáme. To samozrejme neplatí pre nákupné tašky.

Pravidlá v telocvični

pixabay

Aj v telocvični exitujú pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť. Telocvičňa je pre všetkých a preto, by ste nemali blokovať zariadenia a taktiež využívať len to, čo je momentálne k dispozícii. Ak skončíte s cvičením na prístroji, pri ktorej nastavujete váhu, znova ju nastavte na minimálnu hmotnosť. A nezabúdajte pri každom cvičení používať uterák a po docvičení poutierať zariadenie od vášho potu.

Správanie na verejných miestach

Ak sa chystáte do kina, divadla alebo na koncert, nezabúdajte, že tu sa už musíte prispôsobiť aj iným ľudom. Ak niekto príde neskoro na predstavenie a vy už sedíte na svojom mieste, z pravidla by ste sa mali postaviť, aby sa dotyčný mohol dostať cez vás na svoje miesto. Tak isto telefonovanie počas predstavenia, či komentovanie toho, čo sa deje pred vami, alebo rozhovor so susedom sa považuje za nevhodné správanie. Preto buďte tolerantný a myslite aj na ostatných.

Správanie počas jedla

pixabay

V reštaurácii by sme tiež mali dodržiavať rôzne pravidlá slušnosti. Ak si potrebujete odbehnúť počas jedla, položte obrúsok na stoličku. Tak isto ak dojete, položte obrúsok vedľa stola pri tanier, nie do taniera ako sa zvykne zaužívať. Ak si naopak potrebujete spraviť počas jedenia prestávku, jednoducho položte príbor z boku na tanier. Ak ste zas pozvaní na večeru alebo obed, vždy oznámte hostiteľovi potraviny, ktoré netolerujete, alebo ste alergický. Predídete tým problémom a rozpakom.

Pravidlá pri obliekaní

pixabay

Obliekanie je vždy zložitá záležitosť, pretože na každú príležitosť platia iné pravidlá. Napríklad ak je na pozvánke uvedené príležitostné oblečenie, oblečte sa podľa toho, kde sa konanie bude odohrávať a podľa počasia. Pri obchodnom jednaní zas zvoľte slušné  formálne oblečenie ako sukňu, či sako. Ak máte v práci takzvaný voľný piatok, neznamená to, že môžete zvoliť úplne ležérne oblečenie. Tu platí pravidlo, ležérne ale slušne.

Myslieť aj na druhých

pixabay

Ak stojíte v akomkoľvek rade nemali by ste telefonovať, pretože sa to pokladá za nezdvorilé voči druhým. Hlavne v tedy keď ste už pri pokladni, alebo pri bare a vy súčasne vybavujete objednávku alebo platíte. Navyše, všetci naokolo musia počúvať váš rozhovor, čo tiež nie je pokladané za slušné.

Za nezdvorilé sa pokladá aj vodiť všade so sebou svoje domáce zvieratko. To isté platí aj pri pozvaní na párty, alebo nejakú spoločenskú udalosť. Vždy sa hostiteľa dopredu opýtajte, či si so sebou môžete vziať aj svojho domáceho miláčika.

Dodržiavate niektoré z týchto pravidiel? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 15 základných pravidiel etikety, ktoré by mal poznať každý z nás, no mnoho ľudí ich stále nedodržiava

Zuzu, brightside.me

Najnovšie články