Pediatri varujú, že ani jedna výchovná nie je v poriadku. Toto je dôvod, prečo by ste ako rodičia nikdy nemali biť svoje deti

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Ako zvyknete riešiť situáciu, keď pri výchove svojich detí stratíte nervy? Tu sa rodičia delia na dve skupiny. Niektorí to riešia rozhovorom, trestom a vysvetľovaním, iní stratia nervy natoľko, že na svoje deti vztiahnu ruku. Pediatri druhú možnosť určite neodporúčajú, môže mať totiž veľmi negatívny vplyv na zdravý vývoj vášho dieťaťa.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Americká akadémia pediatrov najnovšie vydala vyhlásenie, v ktorom sa prihovára všetkým rodičom. Stratégia výchovy by vraj výprask, slovné zahanbenie ani iné formy telesných trestov obsahovať nikdy nemala.

Krik, bitka či slovné zosmiešňovanie je v prípade, že chcete svoje dieťa niečo naučiť absolútne neúčinné. A to z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Viaceré štúdie vykonávané počas rokov prichádzajú stále s rovnakým výsledkom. Bitka nič nerieši.

Foto: pixabay

Jedným z najdôležitejších vzťahov, ktoré v živote máme je predsa vzťah medzi nami a našimi rodičmi. V tomto vzťahu strach a násilie nemá svoje miesto. Keď sa odborníci rozhodli analyzovať vedecké štúdie zamerané na účinnosť bitky ako výchovného prostriedku zistilo sa, že sú neúčinné. Deti dokonca pokračujú v správaní, vďaka ktorému si bitku zaslúžili a to do 10 minút od samotného aktu.

Iné štúdie hovoria, že výprask vplýva aj na rozvoj mozgu a má vplyv aj na výšku IQ. Bitka je určite negatívny nástroj výchovy a funguje to tak, že čim viac je dieťa bité, tým viac neposlúcha a tým viac bitiek dostáva. Začarovaný kruh, v ktorom by sa nikto z nás nechcel ocitnúť a to asi v ani jednej polohe.

Foto: pixabay

Čo je ale pozitívne, dnešná generácia rodičov už k bitkám neinklinuje toľko, ako staršie generácie. Uvedomelí rodičia vedia, že bitkou sa nič nevyrieši a radšej zvolia prístup, ktorý je pozitívny a smeruje k posilneniu vzťahu a vzájomnej empatii. Rodičia sa čím ďalej tým viac vzďaľujú od fyzickej sily, hanby a ponižovania. Pretože problémom nie je len bitka.

Ublížiť svojmu dieťaťu môžete aj slovne, čo má veľký vplyv na psychiku. Psychické týranie je niekedy dokonca horšie, ako to fyzické. Namiesto bitiek teda pediatri odporúčajú deti vychovávať inými nástrojmi.

Pre svoje deti by ste mali stáť modelmi a ukázať im, čo od nich očakávate. Buďte vždy jasní a dôslední pri vysvetľovaní svojich požiadaviek. Vysvetlite deťom, že za porušenie pravidiel budú niesť následky. Sústreďte sa viac na počúvanie a komunikáciu. A čo je často dôležité, nedovoľte deťom, aby sa nudili. Nuda spôsobí, že začnú vymýšľať a správať sa neposlušne. Keď budú mať naplánovaný celý deň, nebudú mať čas na nudu a tým pádom sa vyhnete možnej konfrontácii.

Na záver by sme dodali, že trestanie bitkou alebo nemiestnymi poznámkami naozaj nefunguje a raz a navždy by si to mali zapamätať aj zástancovia klasického výprasku. Ak si myslíte, že na vás to v minulosti fungovalo, skúste sa zamyslieť nad tým, či prenášanie si takéhoto „(zlo)zvyku“ do svojho rodinného prostredia je naozaj pozitívna vec.

Pozri aj: Andrea z Najväčšieho víťaza schudla takmer 40 kilogramov. Fanúšikov však šokovalo, ako vyzerá dnes

Lucia M., mother.ly

Najnovšie články