Toto je dôvod, prečo by ste mali kávu piť s lyžičkou cukru. Týchto 7 vecí, by mal o káve vedieť každý, kto ju miluje


Šálka kávy v dopoludňajších hodinách je pre mnohých ľudí po celom svete neodmysliteľným ranným rituálom. Ak tomuto nápoju neholdujete a pripadá vám dokonca škodlivý, ste na veľkom omyle. Samozrejme, ak chcete dosiahnuť blahodárne účinky, je potrebné piť kvalitnú kávu od osvedčených dodávateľov. O niečo vyššia cena lahodnej prírodnej kávy vás nezruinuje a pomôže vám zlepšiť zdravie i celkový pocit.

pixabay.com

Fámy o škodlivosti kávy sú už v dnešnej dobe zažehnané a ten, komu tento nápoj nechutí, zrejme neokúsil skutočne kvalitnú kávu. Benefity, ktoré tento nápoj prináša, boli známe už starým kultúram, práve preto si káva našla stabilné miesto a pije sa po stáročia naprieč celým svetom. V čom všetkom dokáže pomôcť? Nasledujúci článok vám to prezradí.

Zvyšuje mozgovú aktivitu

pixabay.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že vďaka káve je človek oveľa čulejší a myšlienky na spánok idú bokom. Najlepší účinok má pitie kávy okolo desiatej hodiny. Ak vašim pohárikom neulahodí jej pomerne horká chuť, pokojne si pridajte sladidlo. Kofeín v kombinácii s fruktózou vás udrží v pozore, zvyšuje vašu mozgovú aktivitu a dodá vám potrebnú energiu. Po káve je človek sústredenejší a pozornejší.

Zvyšuje krvný tlak

pixabay.com

Ak vás neustále trápi nízky tlak, pomôcť si viete len prírodnou cestou. Káva je vhodným adeptom číslo jeden, takže by ste mali siahnuť po šálke tohto kvalitného nápoja aspoň raz denne. Tí z vás, ktorí majú problém s vysokým tlakom a tachykardiou, by mali byť, naopak, pozornejší.

Posilňuje imunitný systém

pixabay.com

Vedecké výskumy dokázali, že čerstvo mletá kvalitná káva ovplyvňuje aj dĺžku života. Riziko predčasného úmrtia znížite, ak si denne doprajete pokojne aj niekoľko šálok skutočne kvalitnej kávy.

Zbaví vás bolesti hlavy

pixabay.com

Ak trpíte migrénami a silnými bolesťami hlavy, samozrejme by ste nemali vysadiť lieky predpísané lekárom. Káva vám však v tomto dokáže pomôcť. Mnohé lieky dokonca obsahujú kofeín a táto zložka v lieku zvyšuje jeho účinnosť až o 40%. Pravdaže si starostlivo vyberajte kvalitnú kávu a pokiaľ máte tú možnosť, vždy pite čerstvo namletú.

Ochranný štít pred stresom a depresiou

pixabay.com

Koľkí z vás si v tom najväčšom vypätí dajú prestávku a na chvíľu spomalia pri šálke kávy? Nie je to len rituál, ale i účinná zbraň pred negatívnym vplyvom stresu a dokonca i depresie. Ak pijete kávu, vaše telo produkuje látky ako dopamín alebo serotonín, ktoré sú známe aj ako látky šťastia a zodpovedajú za našu dobrú náladu. Centrálny nervový systém nakopne kofeín, čím sa telo drží ďalej od depresií.

Zlepšuje pamäť

pixabay.com

Najmä študenti siahnu po káve v skúškovom období s cieľom ostať hore aj dlho do noci. Káva však nie je zodpovedná len za prísun energie, dokáže skutočne zlepšiť našu pamäť. Reč je najmä o krátkodobej pamäti, takže sa naučené informácie pred ich zápisom do dlhodobej pamäte zakorenia hlbšie.

Pomáha pri chudnutí

pixabay.com

Leptín je hormón, ktorý má veľký vplyv na našu váhu. Práve kofeín zvyšuje jeho koncentráciu v tele, vďaka čomu je chudnutie oveľa jednoduchšie a účinnejšie. Aj pri cvičení sa „kávopičom“ darí efektívnejšie zbaviť sa tukových zásob.

Nezabúdajte po pití kávy prijať dostatok vody a pri výbere kávy siahnite po kvalitnejších druhoch. Baristi sa zhodujú na tom, že čerstvo mletej káve sa nič nevyrovná. Ak si takto kávu nepripravujete doma, z času na čas si ju doprajte k kaviarni, kde vám ju pripravia čo najlepšie.

Pozri aj: Do plastovej fľaše si po tomto už nikdy vodu nenaberiem! Toto sú najhoršie veci, ktoré pred nami firmy zatajujú

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), sovkusom.ru

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov