Toto je dôvod, prečo by ste viac nemali riady umývať ručne pod tečúcou vodou

Lucia Mužlová Ešte viac

Myslíte si, že stroje a technológie niekedy kompletne nahradia človeka? V ľudskej povahe je zakorenené, že takúto vec jednoducho odmietame. Čo by ste ale povedali na to, keby za vás umývala riad nejaká technológia? Áno umývačky riadu sú tu dokonca už od roku 1850, no aj keď prešlo už takmer 150 rokov, riady ešte aj dnes umývame ručne. Prečo je však oveľa lepšie vlastniť umývačku riadu?

Foto: pixabay

Podľa štatistík sú moderné umývačky oveľa rýchlejšie, hygienickejšie a aj z hľadiska ochrany životného prostredia, lepšou voľbou. Možno je teda čas, aby ste zvážili aj vy kúpu tohto pomocníka.

V dnešnej spoločnosti stále pretrváva mýtus, že umývanie riadu ručne je pre životné prostredie lepšie, pretože miniete menej vody a môžete si zakúpiť ekologické prostriedky. Výskumy ale ukazujú, že je to presne naopak. Umývačka vás koniec koncov bude stáť oveľa menej a je to efektívny pomocník pri šetrení zdrojmy.

Ak totiž budete chcieť umývať ručne to isté množstvo riadu, aké sa zmestí do umývačky, keď je úplne plná, miniete 8-krát viac vody, oveľa viac času a to v porovnaní len s dvojminútovým cyklom zariadenia.

Foto: pixabay

Ak máte umývačku riadu, možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí riad ešte oplachujú. Staršie modely môžu mať problém s kvalitným umytím riadu, no technológia ide v tomto smere dopredu a moderné zariadenia už odstránia naozaj čokoľvek. Takmer každá má totiž senzory, ktoré dokážu zachytiť, či je tanier alebo pohár už čistý. Umývačka taktiež použije na umývanie vodu, ktorá má viac ako 60 stupňov Celzia, čo by ľudské ruky nezvládli. Aj preto idú nečistoty ľahšie dole.

Najhoršie, čo môžete urobiť vo vzťahu k životnému prostrediu je riad predmývať v stále tečúcej vode a potom ho vložiť do staršej umývačky. Takýmto štýlom by ste mohli minúť aj 22 000 litrov vody ročne.

Najnovšie výskumy dokázali, že umývačka riadu vám môže ušetriť až 230 hodín času ročne a to je takmer 10 dní každý rok. Ešte stále váhate s kúpou tohto pomocníka?

Pozri aj: Najlepší prázdninový tip: Vyskúšajte so svojím dieťaťom túto aktivitu a zažije leto, na ktoré bude ešte dlho spomínať

Lucia M., sciencealert.com

0
Komentovať (0)