Toto je maximálny čas, ktorý by vaše dieťa malo stráviť pri televízore počas dňa, hovoria odborníci

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

V dnešnej technologickej dobe si vie už skoro každé malé dieťa zapnúť na tablete alebo televízore svoju obľúbenú rozprávku, ktorú pravidelne sleduje. Ak však vysedáva pred obrazovkou viac ako hodinu denne, zbystrite pozornosť. Svetová zdravotnícka organizácia totiž varuje, že to môže mať vplyv na neskorší rozvoj obezity.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Svetová zdravotnícka organizácia WHO, ktorá v rámci kampane rieši globálnu krízu obezity uviedla odporúčania, ako predísť obezite už v rannom štádiu detstva. Aby sme zabezpečili, že z našich detí vyrastú zdraví ľudia, neodporúčajú deťom starším ako rok a mladším ako päť rokov, tráviť čas pred obrazovkou viac ako hodinu denne, zatiaľ čo do jedného roka by nemali vôbec pozerať na obrazovku.

WHO sa pri tom opiera o štatistické údaje z ktorých vyplynulo, že približne 40 miliónov detí na celom svete trpí nadváhou. „Sedavé správanie, či už jazda dopravnými prostriedkami, miesto chôdze alebo jazdy na bicykli, taktiež sedenie pri stole v škole, či sledovanie televízie a hranie neaktívnych hier sú častejšie a súvisia so zlými zdravotnými výsledkami,“ píše sa v usmernení WHO.

pixabay

Organizácia prikladá pri výchove detí dôraz na osobnú interakciu s rodičmi, alebo starými rodičmi. Svojim deťom by sme miesto púšťania rozprávok mali čítať, hrať sa s nimi, či športovať. Podla odporúčaní, by mali byť deti fyzicky aktívne niekoľko hodín denne. „Deti mladšie ako päť rokov, ktoré sa celý deň hýbu a sú zaneprázdnené, určite unavujú svojich rodičov, ale nemusia byť tak aktívne ako si myslíme,“ povedala programová manažérka WHO, Dr. Fiona Bullová pre news.un.org.

Fiona ďalej uvádza, že deti mladšie ako jeden rok by nemali sedieť pri televízore alebo obrazovke dlhšie ako hodinu. „Ak máte deti mladšie ako jeden rok, mali by ste ich zapojiť do interaktívnej hry na zemi, pričom by ste mali dbať na to, aby batoľa strávilo na bruchu aspoň 30 minúť,“ dodáva Fiona. Deti staršie ako rok a mladšie ako päť rokov by zas mali byť fyzicky aktívne a stráviť aspoň tri hodiny hraním hier. Okrem týchto odporúčaní odborníčka radí, aby mali deti dostatočne dlhý spánok v presne vymedzenom čase. Deti do jedného roka by mali spať 14 až 17 hodín denne, zatiaľ čo deti od jedného až dvoch rokoch 11 až 14 hodín a od troch do štyroch rokov 10 až 13 hodín.

pixabay

Na druhej strane však viacerí odborníci priznávajú, že by sa mala brať do úvahy aj individuálnosť každého dieťaťa s odporúčanou dĺžkou spánku WHO. Každé dieťa je iné, pričom niektorým stačí spať relatívne málo bez negatívnych účinkov, zatiaľ čo iné si potrebujú dopriať dlhší spánok. Tak isto odborníci WHO nemajú žiadne globálne odhady fyzickej aktivity u malých detí. Tu môžu zohrávať rolu aj prekážky spojené s bývaním, pracovným životom, stresom v rodine, či v nedostatku prístupu k informáciám.

Tak isto sa musí počítať aj s tým, že v dnešnej dobe už deti pracujú s technológiu v škôlke a škole, či vyrastajú v domácnosti so staršími súrodencami, kde je obrazovka na každodennom poriadku. „Ide o nedávny vývoj a myslím si, že je to signál, že digitálny priemysel je tiež obozretný v súvislosti s návykovou povahou a časom, ktorý strávime rôznymi spôsobmi. Samozrejme všetci tieto zariadenia používame na prácu, používame ich v školách, či doma na vzdelávanie. Ide o riadenie týchto cenných nástrojov a sledovanie výhod a rizík,“ dodáva Fiona.

Čo si myslíte o tejto kampani? Dajte nám vedieť v komentároch.

theguardian.com

Najnovšie články