Toto je najkritickejší vek v živote človeka, tvrdia odborníci. Dôvod je bohužiaľ alarmujúci a to aj na Slovensku

Gabriela Kinčoková

Máte občas dni, kedy sa cítite osamelo? Sú to presne tie dni, kedy by ste najradšej zostali len v posteli a viac už z nej nevyšli. Psychiater Dilip Jesta hovorí, že ľudia sa osamelo cítia najviac v troch fázach svojho života. Štatisticky je dokázané, že tento stav nie je závislý od podmienok či konkrétnych situácií. 

Článok pokračuje pod videom ↓

1. fáza (28-29 rokov)

Foto: unsplash

„Pre mňa bol vek 28 rokov vekom, kedy som prestal veriť v nesmrteľnosť. Je to vek, kedy sa cítime veselý, no je to ničivý spôsob života. Vek, kedy si telo vyberá daň za bezsenné noci, sedavú prácu či zlé návyky. Vek, kedy začínate seriózne premýšľať o tom, či by ste sa nemali vzdať alkoholu, cigariet, začať športovať a zdravo jesť. Vek 28 rokov je západ slnka pre našu mladosť,“ hovorí Denis Zavarikhin.

Znie to možno veľmi smutne, ale je to tak. Vo veku 28 rokov sa ľudia zväčša lúčia so svojím mladíckym životom. Nevedomky si kladú otázky ako „Žijem správne?“ alebo „Prečo som nedosiahol to, o čom som sníval?“. Zdá sa, že život prechádza, ale v skutočnosti všetko len začína. Dnešný mladý človek si však musí všetko vybudovať sám. Ak ho vyhodia z práce, nedostane hneď novú, nemá nárok na mladomanželské pôžičky a ani nedostane od štátu byt, ako tomu bolo kedysi. Niekedy práve rodičia tejto generácie zabúdajú, aké ťažké to mladí ľudia dnes majú. Otázkami o vlastnom živote sa čoraz viac ľudí cez stresové situácie prepracuje až k depresiám alebo iným psychickým ochoreniam. Hranica, kedy z mladých dospelých prechádzame na starších dospelých je naozaj tenká, no následky na psychiku sú počas života najväčšie.

2. fáza (50 rokov)

Foto: unsplash

„Pracoval som v odvetví módy. Začal som ako 25-ročný. Najskôr som bol mladý špecialista, neskôr najmladší vedúci a potom najmladší šéf dizajnu. Ako roky pribúdali, šiel som do súkromnej spoločnosti, kde som sa stal razom najstarší. Všetci boli odo mňa mladší a snažili sa mi vždy pomôcť, napríklad mi nosili tašky. Mal som len 47 rokov, no pre mojich kolegov to bolo veľa,“ povedal Mikhail Lifshits.

Vek 50 rokov je veľmi zásadovým v živote každého muža a ženy. V tomto veku každý má už svoje zázemie, emocionálnu stabilitu, rodinu, dom či vrchol kariéry. Samozrejme s týmto všetkým prichádzajú otázky: „Čo ďalej?“ alebo „Aký bude môj ďalší cieľ?“. Je to veľmi dôležité obdobie, kedy ľudia musia opäť nájsť nový životný cieľ.

3. fáza (80 rokov a viac)

Foto: unsplash

Každý má vo svojom živote ľudí, ktorí v tomto veku už šetria len na pohreby. Je to veľmi smutné. Vek 80 rokov je vekom prežitia. Všetko, čo sa malo sa už prežilo, iné naopak sa zabudlo a už sa len spomína a čaká na koniec. Avšak existujú prípady, ktoré ukazujú, že ľudia po 80-tke stále dokážu žiť plnohodnotný život, dokážu sa učiť novým veciam či sa zabávať. Dokazujú, že všetky krízy v živote sú prekonateľné. Aj kríza 80-tich rokov!

Veríme, že prežívate každý deň života s veľkým odhodlaním. I keď prídu ťažké chvíle, dôležité je zdvihnúť hlavu, ísť ďalej a nepozerať sa na to koľko máte rokov.

Pozri aj: Známy pár opäť čaká bábätko. Radostnú novinku oznámili fanúšikom prostredníctvom sociálnych sietí

Gabriela, adme.ru

Najnovšie články