Toto je vek, kedy ste už „starý“, hovorí nová štúdia

Hyriaková Kristína

Foto: Unsplash

Koľkokrát ste za celý svoj život počuli vetu „si taký starý, na koľko sa cítiš“? Možno aj viac, ako by ste si mysleli, všakže? Podľa najnovších výskumov je však daný vek, kedy môžete byť skutočne označení za starých.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Fox News, podľa prieskumu Američanov existuje skutočne vek, kedy vás široká verejnosť označuje za starých. Výskum bol uskutočnený spoločnosťou OnePoll a poverený spoločnosťou Lets Get Checked. Ukázalo sa, že väčšina opýtaných by samých seba považovala za starých vo veku 57 rokov. Podľa 2 000 respondentov opis toho, čo vlastne podľa nich znamená „byť starý“ sú: obavy o celkové zdravie (39 %), estetické znaky ako sú vrásky (36 %), nárast hmostnosti (36 %), šedivé vlasy (35 %), vypadávanie vlasov (34 %), starecké škrvny (34 %).

Foto: unsplash

Aké sú znaky staroby?

Na zozname sa pritom ocitli aj veci, ako sú napríklad strach z toho, že sa o seba nedokáže sám postarať, finančná neistota, strata nezávislosti alebo aj fakt, že ho ostatní považujú za starého. Taktiež takmer 45 % opýtaných povedalo, že si aktívne na svoju starobu nezarobili, teda nevedia, z čoho budú žiť. Ďalší tvrdili, že sa starajú o svoje zdravie, teda myslia na rôzne preventívne prehliadky a testy, napríklad na rakovinu prsníka či rakovinu hrubého čreva. Podľa American Cancer Society je ideálne pravidelné testovanie na rakovinu prsníka okolo 40 rokov a hrubého čreva 45 rokov.

Staroba je v každej krajine iná

Podľa portálu Aged Care Guide je to však inak. S predlžujúcou dĺžkou života sa zvyšuje aj naše vnímanie toho, aký vek sa považuje za „starý“. Svetová zdravotnícka organizácia WHO sa domnieva, že vo väčšine rozvinutých krajín sa dá charakterizovať staroba nad 60 rokov. Nedá sa to však prispôsobiť napríklad Afrike, kde sa ich definícia starého či staršieho človeka začína vo veku 50 rokov.

Foto: unsplash

Vek sa mení dobou

Podľa Svetového ekonomického fóra WEF však starnutie začína vo veku nad 65 rokov. Väčšina Európanov má však podobný názor ako WHO. Pred desiatimi rokmi sa v Británii ľudia domnievali, že práve 59 je rok, kedy je človek považovaný za starého, v roku 2018 sa však toto číslo zmenilo na 70 rokov. V Turecku to bolo pred desiatimi rokmi 55, kým teraz je to nad 65 rokov. V rozvojových krajinách je to zvyčajne vek, v ktorom nastupujete do dôchodku.

Foto: unsplash

Rozdiely v dôchodku

V Číne je vek odchodu do dôchodku 60 rokov pre mužov a 50 alebo 55 pre ženy, pričom sa to rozlišuje podľa práce. V Indii idú ľudia do dôchodku, keď majú 58. V Líbyi je to 70 a v Austrálii zase 67. Očakáva sa však, že sa to bude v nasledujúcich rokoch zvyšovať, keďže aj priemerná dĺžka života sa zvyšuje. So stúpajúcim vekom však existuje aj veľké množstvo predsudkov o starých ľuďoch.

Foto: unsplash

Starí ľudia sú obeťami predsudkov

Mnohí sú presvedčení, že všetci starí ľudia sú zlí vodiči, že nevedia používať moderné technológie, že prestávajú ovládať svoju motoriku a ich psychické zmýšľanie je taktiež veľmi minimálne. To sú však všetko len predsudky, ktorým ale 55 % opýtaných uverilo. V čom však mali pravdu bolo, že starí ľudia sa cítia osamelejší, z čoho vyplýva klesanie pohyblovosti a tiež zhoršenie psychického aj fyzického zdravia.

Najnovšie články