Toto je veľký problém pri celoplošnom testovaní. Zdravotné sestry nad tým len krútia hlavou

SITA Ešte viac

Foto: TASR – Milan Kapusta

Veľkým problémom pri plošných testovaniach obyvateľstva na koronavírus sú ľudské zdroje. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pripomína, že sestry tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Ak sa budú presúvať z nemocníc a ambulancií do mobilných odberových miest (MOM) v rámci celoplošného testovania, budú chýbať tam, kde sú teraz, teda pri lôžkach pacientov, či v ambulanciách. Ako komora uviedla, plošné testovanie pre sestry znamená ďalšie zaťaženie, čo môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti, či odchodu ďalších sestier zo systému.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Žiadali o zrušenie

Riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober uviedol, že aktuálne evidujú zvýšený počet sestier, ktoré požiadali komoru o zrušenie registrácie z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Podľa aktuálnych údajov z registra sestier a pôrodných asistentiek za december zrušili 138 registrácií, 91 sestier požiadalo o pozastavenie registrácie z dôvodu nevykonávania povolania. Za to isté obdobie zaregistrovali 29 nových sestier a dve pôrodné asistentky. Tento výrazný nepomer je však dlhodobý. Za celý rok 2020 zrušili 911 registrácií, 973 pozastavili. Zaregistrovali spolu 389 absolventov.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Strácajú stovky absolventov

“Náš systém prichádza o stovky absolventov ročne a stráca skúsené sestry s desiatkami rokov praxe, ktoré odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, mzdy a trpia syndrómom vyhorenia. Ďalšou prekážkou môžu byť samotné pracovné podmienky zdravotníkov v tzv. MOM. Mínusové teploty v exteriéroch v súčasnom období bude predstavovať ďalšiu záťaž nie len pre zdravotníkov, ale aj pre samotných občanov,” uzavrel Kober.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave, združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: