Toto psom nikdy nerobte, inak ich dôveru nezískate. Jednoduchý experiment ukázal, ako psy reagujú na klamstvo

Lucia Mužlová Ešte viac

Pes sa vo všeobecnosti považuje za najlepšieho priateľa človeka. A podľa všetkého je to naozaj tak. Tento štvornohý domáci miláčik sa dokáže obetovať pre svojho pána a milovať ho naozaj bezpodmienečnou láskou. Vedci však potvrdili, že psy vedia dokonca vycítiť aj to, či sa oplatí dôverovať druhému človeku. To všetko im ukázal jednoduchý experiment.

Vedci z Kjótskej univerzity sa rozhodli skúmať správanie psov. Zaujímalo ich, či psy dokážu opäť dôverovať človeku, ktorý im klamal. Tento nezvyčajný experiment rozdelili na tri časti.

Photo by James Barker on Unsplash

V prvej etape majitelia 34 psov ukázali svojim psom nepriehľadný box, v ktorom bolo skladované krmivo. Podľa očakávaní sa psy rozbehli k boxom. V druhej etape ich majitelia gestami volali k boxom, ktoré síce vyzerali rovnako, no na psov čakalo nemilé prekvapenie. V boxe nebolo žiadne jedlo. V poslednej, záverečnej etape majitelia ukázali k boxu, no psy im už nedôverovali. Na gesto totiž to vôbec nereagovali.

Zradu si zapamätajú

Photo by Caleb Fisher on Unsplash

Psy si zapamätajú, keď ich sklameme a nie sme k ním úprimní. Ak im nedávame jasné signály, sú zmätení. Podľa vedcov pes však potrebuje istotu, aby sa cítil v našom svete bezpečne.

Nemenej zaujímavé je i ďalšie zistenie, na ktoré prišli vedci v ďalšom experimente. Chceli vedieť, či si psy všímajú, ako ostatní ľudia pristupujú k ich majiteľom. Výsledky ukázali to, čo podvedome cíti každý psíčkar. Psy neznášajú agresívnych a hrubých ľudí.

V experimente majitelia psov poprosili ľudí o pomoc. No psy sa nenechali kŕmiť od ľudí, ktorí boli agresívni a drzí. Naopak, boli oveľa otvorenejší a priaznivo naklonenejší k ľuďom, ktorí naozaj pomohli ich majiteľom.

Psy si nás všímajú

Photo by Mike Burke on Unsplash

Psy sú podľa záverov štúdií oveľa vnímavejší, než si myslíme. Všímajú si sociálne interakcie, i keď sa môže zdať, že im to je v podstate jedno. Nie je to tak. Psy do seba nasávajú všetko, pričom naše vzájomné gestá či neverbálnu komunikáciu vedia správne vyhodnotiť. Možno preto sa vraví, že agresívni a hrubí ľudia sa boja psov. Na strach podľa vedcov majú aj dôvod. Pes totiž vidí skutočnú podstatu človeka.

A jedna dobrá rada na záver. Ak chcete v psovi vzbudiť dôveru, nikdy mu neklamte. Aj malé klamstvo si dokážu zapamätá na celý život.

Pozri aj: Toto sa nám snažia povedať. Vedci analyzovali gestá psov a preložili ich do ľudskej reči

brightside.me

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: