Toxická čierna pleseň: Týchto 7 nebezpečných symptómov vo vašom tele a vo vašom dome by ste určite nemali ignorovať!

Monizz

Mať dom a udržiavať ho je náročné. Či už je veľký alebo malý, po čase sa každému z nás môže stať, že v rohoch nájde nevábne tmavnúce, v tom horšom prípade už celkom čierne zákutia. Čo to znamená? Nič viac a nič menej než to, že sa u vás udomácnila pleseň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keby to bolo len o vizuálnych nedostatkoch, poľahky by sme to vyriešili chemickým odstránením a novou maľovkou. V tomto prípade je však oveľa dôležitejšie naše zdravie a až potom to, čo sú kúty v našich príbytkoch čierne alebo biele. Pleseň má niekoľko foriem. Tá najznámejšia je penicilín, ktorý sa vo veľkom využíva najmä v medicínskom priemysle. Zachránil už nespočetné množstvo ľudských životov a je to tá istá odroda, ktorú občas nájdete na zabudnutom kúsku chleba v chlebníku.

Na druhej strane je druh plesne, ktorá môže viesť k ťažkým zdravotným problémom, halucináciám a dokonca až k hystérii. Že preháňame? V žiadnom prípade. V roku 1692 hromadná nákaza týmto druhom plesne spôsobila hystériu, pri ktorej vyhaslo 20 ľudských životov.

Čierna pleseň

To však nie je prípad plesne, s ktorou máme dočinenia na stenách. Takáto pleseň ovplyvňuje nielen vaše telo, ale aj váš domov. Hovorí sa jej čierna pleseň a je to jedna z najhorších foriem. Rastie na vlhkých miestach, väčšinou v oblastiach, kde sa kondenzuje voda a je jedovatá. Ak si myslíte, že ste si na takúto pleseň doma „zarobili“, mali by ste okamžite začať konať.

Ako sa k nám dostala?

Čierna pleseň známa aj ako „stachybotrys“ vstupuje do domu cez okná a iné otvory, no doniesť si ju môžete aj na topánkach zvonku. Ak doma nemáte vlhko, nič sa nestane. Ak však máte vo svojom domove vlhší vzduch, raz dva ju máte na stene. Treba povedať, že nie všetky druhy čiernej plesne sú toxické, nič to však nemení na tom, že by ste ju mali odstrániť hneď ako ju zbadáte.

Symptómy vychádzajúce z tela

Alergie, astma, problémy s dýchaním. To sú asi najčastejšie problémy spojené s plesňou v dome. Ak kašlete, máte dýchavičnosť, zbystrite pozornosť. Náhle alergie a respiračné ochorenia sa spravidla stupňujú s výskytom plesní. Okrem liečby svojho tela začnite okamžite aj s „liečbou“ vášho domova.

Problémy s pamäťou a koncentráciou takisto upozorňujú na rozrastajúcu sa prítomnosť čiernej plesne. Vznikajú spravidla pri ťažších formách tejto plesne a oberajú vaše telo a myseľ o silu.

Posledným príznakom, ktorý je rovnako nebezpečný, patrí nevoľnosť a vracanie. Niektorí ľudia na prítomnosť plesne reagujú aj takýmito naoko nezmyselnými tráviacimi problémami. Do žalúdka ju dostanete vzduchom a pôsobí v ňom ako jed. V tomto prípade ide o už naozaj o toxický druh čiernej plesne.

Symptómy u vás doma

Na prítomnosť plesne najčastejšie upozornia zahmlievajúce sa okná. Hmlenie na skle môžete objaviť aj v zimných mesiacoch, ak je teplotný rozdiel medzi exteriérom a interiérom markantne veľký. V prípade, že sa vám začnú rosiť a hmliť okná za normálnych teplotných podmienok, prehľadajte pozorne všetky skryté miesta a kúty. A to hlavne  v izbe, kde ste prišli na rosiace sa okno.

S viditeľnou a znepokojujúcou prítomnosťou nepekných škvŕn, ktoré spočiatku vyzerajú ako mastné, rastie aj obava, čo bude nasledovať ďalej. Ak sa dostanete až do takéhoto štádia, okamžite zasiahnite. Aj tak to už môže byť hodina dvanásta. Najčastejšie takéto fľaky alebo drobné bodky možno nájsť v kútoch, v špárovacej hmote, na okenných parapetoch. Žiaľ, nevyhýbajú sa ani kobercom a tapetám, na ktoré často prídete až vtedy, keď koberec takpovediac „prežerú“.

Ak zapnete ventiláciu na toalete alebo klimatizáciu a zacítite potuchlinu, mali by ste vedieť, že je zle. Čierna pleseň totiž rastie vo vnútri a dostať ju von nebude ľahké. Znamená to, že vy ju vdychujete už dlhodobo, aj keď ste zapáchať začala len teraz. Ak zápach cítiť, pleseň má už masívnejší charakter. Dovtedy ste ju vdychovali a ani ste o tom nevedeli.

Ako ju odstrániť?

V prvom rade si zavolajte na takúto pleseň profesionála. Rôzne druhy plesní vyžadujú rôzne procedúry a až odborník presne určí, o aký druh plesne ide.

Ak je pleseň menšia a viditeľná, čiže viete, kde sa nachádza, použite chemické prostriedky. Nezabudnite však, že v miestnosti, kde ste prostriedok aplikovali, by v žiadnom prípade nemal nikto spať a aj svoju prácu s problematickým miestom vykonajte rýchlo a so zakrytými ústami a nosom. Ideálne je mať na tvári nemocničné rúško.

Treťou možnosťou je nainštalovať si vzduchové filtre. Ak ste mali pleseň vo ventilačkách alebo v klimatizácii, okamžite zainvestujte do vzduchových filtrov. S veľkou pravdepodobnosťou sa u vás pleseň časom môže objaviť znova, preto dbajte na to, aby ste tomu čo najlepšie predišli.

Opravte netesniace škáry, kúty, okná. Jednoducho zabráňte prieniku vlhkosti do vášho obydlia. Iba tak dosiahnete ovzdušie, v ktorom sa plesni nebude dariť, aj keby sa o to pokúšala.

Zavolajte si profesionála, ktorý vaše múry vyčistí a prinavráti vášmu bytu predošlý vzhľad. Už sa nebudete musieť báť o svoje zdravie ani o zdravie svojich blízkych a budete môcť pokojne zavolať aj priateľov na návštevu.

Pozri aj: Vedeli ste, prečo takmer všetky mamičky držia svoje deti na rukách na ľavej strane? Príčina tohto materinského inštinktu je naozaj fascinujúca

zdroj: babskeveci.sk (Monika), littlethings.com

Najnovšie články