Trpí ňou herečka Selma Blair, ale aj slovenská speváčka Tina. Týchto 10 znakov sprevádza sklerózu

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pixabay

Ochorenie skleróza multiplex sa nám väčšinou v podvedomí spája so staršími ľuďmi, no nemusí to byť vôbec tak. Čoraz viac známych žien sa priznalo, že s týmto ochorením bojuje, ako napríklad herečka Selma Blair či naša slovenská speváčka Tina. Podľa Womenshealthmag existuje niekoľko sprievodných znakov, ktoré vás na sklerózu môžu upozorniť.

Roztrúsenú sklerózu môžete mať a nemusíte o nej vôbec vedieť, pokiaľ si svoje telo dostatočne nevšímate. V súčasnosti neexistuje žiadny test na to, ako by ste mohli zistiť či ňou trpíte a veľmi rýchlo sa môže stať, že ju podcení aj váš lekár. Čo sa týka spoznávania príznakov u žien, existuje ich hneď niekoľko, ktoré by vás mohli na daný problém upozorniť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Vaše končatiny za vami nestíhajú

Najľahšie to spoznáte hlavne pri nohách, keď máte pocit, že jedna z vašich nôh ako keby „nestíhala“ za tou druhou. Taktiež je to časté šklbanie alebo pocit toho, že máte v nohách alebo rukách ihličky.

Ste stále unavená

Ani neviete, ako prebiehajú vaše dni, pretože ste neustále unavená. Nezvládate fungovať počas dňa a tešíte sa len na to, kedy konečne padnete do postele, no keď z nej vstanete, stále cítite veľkú únavu. Taktiež vás unaví akákoľvek činnosť, ktorú vykonávate.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Nemáte menštruáciu

Podľa lekárov je akékoľvek ochorenie imunity spojené práve so ženským cyklom. Občasné vynechanie menštruácie je úplne v poriadku, to môže byť spôsobené aj stresom alebo chrípkou. Ak sa však menštruácia nedostaví dlhšie, je jasné, že je prítomný nejaký vážnejší problém.

Máte problém s prehĺtaním alebo hovorením

Problémy s prehĺtaním alebo hovorením idú podľa vedcov ruka v ruke. Ak je váš hlas zrazu posadený veľmi nosovo alebo máte problém zo seba rýchlo dostať jednu súvislú vetu, môže to byť príznak roztrúsenej sklerózy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Ste neohrabaná

Všetko vám padá, neviete udržať veľa vecí v rukách, strácate rovnováhu a hocikedy vyzeráte, ako keby ste išli každú chvíľu spadnúť. Keď sa cítite nestabilne alebo často zakopávate a máte pocit, že strácate balans, okamžite by ste mali ísť k lekárovi.

Zvýšená náladovosť

Ste v depresii, často podráždená a hocikedy sa nekontrolovane rozplačete alebo rozosmejete. Hoci to často pripisujeme menštruačnému syndrómu, ak sa niečo také udeje mimo tohto obdobia a veľmi často, asi by ste sa mali lepšie zamyslieť nad tým či je všetko v poriadku.

Máte problém s rozlišovaním farieb

Toto je jeden z primárnych znakov roztrúsenej sklerózy, kedy si väčšinou začnú ľudia uvedomovať, že s nimi niečo nie je v poriadku. Niekedy sa to môže prejavovať aj ako čiastočná slepota.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Pijete vodu, ale len zriedka chodíte na toaletu

Možno vám príde, že hydratácia celého tela bez potreby chodenia na toaletu je úžasná vec, no nie je to celkom pravda. Funguje to práve naopak a akákoľvek zmena vo frekvencii močenia môže byť príznakom roztrúsenej sklerózy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selma Blair (@selmablair),

Neviete povedať či je niečo horúce, alebo studené

Neschopnosť snímať zmeny teploty rukami je ďalším príznakom poškodenia nervov vyvolaný roztrúsenou sklerózou.

Strácate jemnú motoriku

Lekári tvrdia, že toto je jeden z hlavných znakov, ktoré si na svojich pacientoch všimnú, a teda že majú problém s písaním či ovládaním mobilného telefónu, jednoducho s čímkoľvek, čo si vyžaduje jemné zaobchádzanie.

Ak na sebe spozorujete niektorý z týchto príznakov, určite nezabudnite vyhľadať pomoc.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: