Túžite sa konečne vyspať ako batoľa? Začnite pred spaním robiť túto jednu vec

Lucia Mužlová Ešte viac

Niektoré noci sú jednoducho také, že nech robíte čokoľvek, nedarí sa vám zaspať. Najhoršie ešte býva to, keď viete, že ďalší deň bude náročný a vy potrebujete kvalitný spánok ako soľ. Na internete nájdete množstvo tipov a trikov, ako docieliť, aby ste ihneď po ľahnutí do perín zaspali. Ktoré z nich ale naozaj aj fungujú? Možno by sme mali prestať hľadať nejaké kúzelné zaklínadlá a na dobrý spánok využiť niečo, čo máme doslova pod nosom. Napríklad aj takú knihu.

Čítanie kníh pred spaním je pre nás a naše telo oveľa lepšie než televízia

Vedci totiž zistili, že čítanie vám dokáže pomôcť zaspať a dokonca sa považuje za jeden z najjednoduchších a  najobľúbenejších spôsobov, ako dosiahnuť blažený spánok plný sladkých snov. Výskumy ukázali, že čítanie kníh predtým, než pôjdete spať, redukuje stres až o neuveriteľných 68 percent – čo je oveľa viac, než keby ste to chceli vyskúšať inými spôsobmi, ako napríklad čajom pre lepší spánok, počúvaním hudby či malou prechádzkou.

Vedci taktiež zistili, že nám stačí iba 6 minút čítania a naše telo či myseľ sa dokážu poriadne upokojiť a zrelaxovať. To vôbec neznie zle, však?

Listovanie stránok dobrej knihy dáva vášmu telu signál, že je čas ísť do postele, pretože to perfektne upokojuje mozog po každom náročnom dni

unsplash.com

Ale nie je to len samotné čítanie, ktorému treba pripisovať zásluhy na tom, že budeme mať pokojný spánok. Veľký podiel na tom má aj samotná papierová kniha, pretože vďaka tomu, že čítate reálnu knihu, nevystavujete seba a svoje telo moderným technológiam v podobe smartfónov či tabletov, ktoré rozhodne nie sú tým najlepším riešením pre dobrý a kvalitný spánok.

Vedci aj v tomto smere uskutočnili množstvo výskumov a prišli na to, že ľudia, ktorí si pred spaním prezerali sociálne siete sa na druhý deň cítili oveľa viac vyčerpaní a unavení, než tí, ktorí sa rozhodli pre “staromódny” spôsob, teda pre čítanie knihy.

Takže ak nahradíte vaše večerné pozeranie televízie nejakým skvelým románom, dostanete oveľa viac muziky za málo peňazí

Čo sa tým myslí? Nie, nemá to nič spoločné so šetrením. Keď sa rozhodnete siahnuť po knihe namiesto televízie, urobíte tú najlepšiu vec, akú pre seba môžete urobiť.

Po prvé, príbeh a romantickú zápletku nájdete aj v knihách, nielen v seriáloch. Po druhé, vaše telo a myseľ sa upokoja, vaša hladina stresu klesne o viac ako polovicu, zrelaxujete, bude sa vám lepšie spať a na druhý deň sa budete cítiť oveľa čulejšie, nehovoriac o inýchostatných výhodách, ktoré so sebou prináša čítanie kníh.

A aby sa nezabudlo, na to všetko vám stačí len 6 minút. Tak čo, ešte stále si myslíte, že čítanie nemá význam?

unsplash.com

Pozri aj:Toto je posledné Hawkingove varovanie pred jeho smrťou. Nad týmito slovami by sa mal zamyslieť každý z nás

elitedaily

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: