Tvrdil to už profesor Krčméry. Nedostatok vitamínu D priamo súvisí s vyššou úmrtnosťou na koronavírus

Foto: TASR-Martin Baumann/Roman Hanc

Kvôli koronavírusu a kríze, ktorú vírus spôsobil, sa mnohí ľudia snažili uchopiť život do vlastných rúk a začať sa starať o seba, ale aj o svoje telo. Napriek tomu, že veľmi veľa ľudí zbytočne spanikárilo a stratilo hlavu, zdá sa, že niektoré vitamíny sú v tejto kríze skutočne potrebné.

Ako uvádza portál IFLScience, predbežné zistenia štúdie britskej nadácie Queen Elizabeth Hospital Foundation Trust naznačujú, že nedostatok vitamínu D môže byť spojený s vyššou úmrtnosťou pacientov s COVID-19. Vitamín D je produkovaný našimi kožnými bunkami, keď sme vystavení slnku a je potrebný na reguláciu množstva vápnika a fosfátu v tele. Môžeme ho absorbovať aj z potravín, ako sú ryby a huby.

Zdravé svaly a kosti

Vitamín D je potrebný aj na udržiavanie zdravých kostí, zubov a svalov. Výrazný nedostatok môže viesť k mnohým problémom s chrbticou. Existuje tiež viac dôkazov o úlohe vitamínu D v imunitnom systéme, pretože jeho nízke hladiny boli spojené s autoimunitnými stavmi. Nová predbežná štúdia tiež spojila nedostatok vitamínu D s mierou úmrtnosti pre Covid-19 v celej Európe.

Foto: unsplash

Miera úmrtnosti je vyššia

Údaje neskôr porovnávali s mierou úmrtnosti v iných krajinách. Štatistická analýza odhalila významnú podobnosť medzi údajmi, pričom oblasti s najvyššou úmrtnosťou na koronavírus patria tiež medzi krajiny s najnižšou priemernou koncentráciou vitamínu D v bežnej populácii. “Najzraniteľnejšou skupinou je tá, ktorá má nedostatok vitamínu D,” uzavreli nedávno vedci vo svojej správe. Národná zdravotná služba Veľkej Británie v súčasnosti navrhuje užívať denne vitamín D, aby mali ľudia zdravé kosti a svaly.

Najlepšie je slnečné žiarenie

Keďže ľudia teraz málo vychádzajú von, slnečné žiarenie im nedokáže vítamín poskytnúť. Napriek tomu je potrebné si uvedomiť, že neexistuje dôkaz o tom, že vitamín D znižuje riziko nakazenia koronavírusom. Nie je teda potrebné ho užívať viac, ako je nevyhnutné. Odborníci však upozorňujú na to, že táto štúdia sa musí posudzovať veľmi opatrne, pretože ešte stále existuje veľmi veľa vecí, ktoré o koronavíruse nevieme.

Foto: unsplash

Pozor na nadmerné užívanie vitamínov

Ľudí preto varujú aj predtým, že nadmerné užívanie vitamínov môže viesť k iným zdravotným problémom a ich konzumácia by sa mohla stať veľmi rýchlo neúčinnou. Oblasti s vyššími hladinami vitamínu D by však mohli ťažiť z nejakého iného fyziologického prínosu, ktorý znižuje riziko úmrtia na COVID-19. Túto informáciu však budú naďalej skúmať. Záleží totižto aj na ďalších faktoroch, ako je napríklad životný štýl.

Foto: unsplash

Tvrdí to aj profesor Krčméry

Zistenia by však mohli naznačovať, že vitamín D patrí medzi oblasť skúmania na identifikáciu faktorov životného štýlu, ktorý by mohol zlepšiť alebo zhoršiť stupeň prežívanej choroby. Vitamín D je tiež spájaný s lepším liečením tuberkulózy a chrípky. Pre mnohé portály sa vyjadril aj profesor Krčméry, ktorý už na začiatku vypuknutia pandémie hovoril, aký dôležitý je pobyt na slnku a na čerstvom vzduchu.

Foto: unsplash

Pre portál BBCenter sa vyjadril, že práve nedostatok vitamínu D výrazne oslabuje náš organizmus a vystavuje ho infekčným ochoreniam. Najprirodzenejší je jeho prísun zo slnečného žiarenia, napriek tomu je v tejto dobe, kedy vychádzame von len málo, ho dopĺňať správnymi potravinami a aj výživovými doplnkami. Profesor však neustále odporúča dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu a pravidelné prechádzky v prírode.

3
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: