Týchto 14 tajomstiev profesionálnych kuchárov si dobre zapamätajte! Zverejňujú ich len na kuchárskych kurzoch

Monizz

To, čo robia, robia starostlivo, vyberane a naozaj dobre. Profesionalita kuchára ani tak netkvie v tom, čo navarí, ale v tom, ako to navarí. A s tým súvisí aj spôsob. Len tí najlepší kuchári vedia, ako sa správne pripravuje vajce či kedy bude jedlo chutiť o 50% lepšie!

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Ideálny steak

Dobrý steak sa musí nechať odležať. Nikdy sa nesmie dať na rozohriatu panvicu priamo z chladničky. Predtým, než sa pustíte do tepelnej úpravy steakov, ich nechajte 1-2 hodiny odstáť pri izbovej teplote. Počas procesu, kedy bude mäso prechádzať teplom, sa prepečie rovnomerne a získa krásnu chrumkavú kôrku.

Šťavnaté mäso

Kuracie, bravčové, chudé alebo tučné. Je jedno aké mäso vyprážate, ak chcete aby ostalo šťavnaté, musíte dodržať niekoľko zásad. Európski šéfkuchári majú jeden spoločný trik a síce, že mäso predtým namočia v slanom náleve. V jednom litri vody rozpustia ¼ šálky soli, prípadne aj ½ šálky cukru. Mäso musí ostať celkom ponorené a v chladničke aspoň hodinu.

pixabay.com

Aromatické koreniny

Aby bolo jedlo voňavejšie a koreninu bolo lepšie cítiť, predtým by sa malo nasucho ohriať na panvici. Vône a chute sa najlepšie uvoľnia vtedy, ak po takejto predpríprave koreninu ešte rozdrvíme. Reč je najmä o čiernom korení, či rasci.

Nadýchané koláče

Dokonalé cesto je jednou z najfamóznejších prvkov dobrej kuchyne. Aby bolo naozaj dobré, nechajte maslo aj vajíčka na noc pri izbovej teplote a šľahajte ich takéto, nie z chladničky.

pixabay.com

Chrumkavá rybia koža

U nás sa najčastejšie pripravuje s kožou pstruh alebo losos. Fakt je ten, že nie každý vie pripraviť na rybe naozaj chutnú chrumkavú kožu. Kuchári majú jeden jednoduchý trik. Skôr, než dajú kožu na rozhorúčenú panvicu alebo pekáč, potrú ju veľmi tenkou vrstvou majonézy.

Jemná zemiaková kaša

Ak chcete, aby boli pyré naozaj jemné, pred prípravou zemiaky osušte. Najlepšie sa to robí tak, že uvarené zemiaky hodíte na suchú panvicu a počkáte, kým sa voda odparí. Potom ich môžete mixovať s maslom a mliekom.

pixabay.com

Krémové polievky

Momentálne sa tešia takej obľube ako snáď ešte nikdy. No aj krémové polievky majú svoje tajomstvá a ak majú byť naozaj chutné a prvotriedne, musíte vedieť ako na ne. Aby bol krém vláčny, je dobré nakrájanú zeleninu najprv osmažiť na troche oleja a až potom zaliať vodou a nechať variť. Olej karamelizuje cukor v zelenine a po uvarení bude polievka voňavejšia a výraznejšia.

Prvotriedne palacinky

Akýkoľvek recept pripravujete, do palacinkového cesta vždy pridajte 1-2 lyžice kyslej smotany. Táto metóda funguje aj v prípade sladkých aj slaných palaciniek. Navyše smotana zabezpečí, že pri smažení sa palacinky nebudú trhať.

pixabay.com

Aby cukor nebol len sladidlo

Možno ste netušili, že šéfkuchári používajú cukor nielen ako sladidlo, ale aj ako dochucovadlo. Pri príprave mäsa, či šalátov, do zálievok spolu so soľou dajú vždy aj štipku cukru. Jedlo dostane zvláštne výraznejšiu chuť a vy si ju určite zapamätáte.

Ideálne volské oká

Možno sa to nezdá, ale aj volské oko sa dá pripravovať nesprávne. Pri volských okách platí, že musíte mať k dispozícii vždy tri zložky – maslo, hrubostenná panvica a mierny oheň. Najprv dajte na panvicu ½ lyžičky masla, nechajte ho na slabom plameni celkom roztopiť, aby nezačalo syčať. Potom do panvice buchnite vajce a smažte ho na slabom ohni 4-5 minút.

pixabay.com

Vývar bez kalu

Uvariť mäsový vývar bez zakalenia je hotové umenie. Ak chcete práve takýto číry vývar, dávajte mäso do vriacej vody, ktorú predtým stíšite na minimum. Potom vývar varte pri odokrytej pokrievke aspoň 3 hodiny. Bude číry ako sklo.

Domáci chlieb

Ak ste niekedy skúšali piecť domáci chlebík, určite viete, že to nie je také jednoduché. Najčastejšie sú problémy s kôrkou, ktorá ostáva buď bledá, alebo málo chrumkavá. Od toho všetkého je však ľahká pomoc. Spolu s chlebom vkladajte na dno rúry aj misku s vodou. Para urobí svoje a chlieb bude nádherne chrumkavý zvrchu.

pixabay.com

Sklovitá cibuľa

Ak sa čudujete, prečo sa cibuľka nevie spraviť nikdy do sklovita a vždy vám na oleji ostane buď „spotená“ alebo zhorí, potom sa naučte tento trik. Do zohriateho hrnca alebo panvice dajte maslo a rastlinný olej a po chvíli nasekanú cibuľu spolu so soľou.

Voňavý cesnak

Ak sa bojíte jesť cesnakové jedlá pre nepríjemný zápach, pripravujte ho podľa najlepších trikov! Nedávajte ho priamo do jedla, ale namažte ním dosku, na ktorej jedlo krájate. Dá mu príjemnú chuť a bude po ňom voňať, no pri osobnom kontakte vám z úst nebude cítiť nič.

pixabay.com

Pozri aj: Ako sa zbaviť prebytočného tuku na brušku už za 7 dní bez toho, aby sme museli hladovať? Tento tukožrútsky nápoj funguje na 100%

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články