Týchto skvelých 5 tibetských cvičení vám pomôže vypracovať postavu vašich snov. Stačí cvičiť 10 minút denne!

Mary

Každý z nás chce vyzerať a hlavne sa cítiť dobre vo svojom tele. Dnes už máme k dispozícií veľké množstvo cvikov, diét, ale aj veľa fitness centier, kde máme možnosť chudnúť či naberať svalovú hmotu. Ak ale hľadáte cviky na posilnenie svalov, ktoré by ste mohli robiť doma bez prítomnosti osobného trénera, určite čítajte ďalej. 

Článok pokračuje pod videom ↓
cvik 1
pixabay.com

Tibetské cviky sú známe už takmer po celom svete a stávajú sa stále viac populárnejšími. Práve týchto päť cvikov vám zaručí, že si rozhýbete každý jeden sval v tele a skvele si ich precvičíte. Tieto cviky používali už tibetský mnísi, ktorí práve toto cvičenie využívali najmä kvôli posilneniu svalov, ale aj kvôli dobrému fungovaniu celého tela.

cvik 2
adme.ru

Prvý cvik je veľmi jednoduchý a nenáročný, nenechajte sa však pomýliť. Práve tento prvý cvik vám pomôže nielen pri rozhýbaní svalov, ale aj ako skvelá rozcvička.

# Postavte sa rovno tak, aby ste mali paže natiahnuté do strán na úrovni ramien. Ruky takto udržte počas celého cvičenia.

# Začnite celé telo otáčať v smere hodinových ručičiek okolo svojej osi, budete cítiť trochu závrať, ale nenechajte sa od tohto cviku odradiť, je to iba znak toho, že cvik vykonávate správne. Na začiatok sa takto otáčajte 3 až 6-krát.

cvik 3
adme.ru

Druhý cvik budete vykonávať v ležiacej polohe.

# Ľahnite si na chrbát a ruky si položte pozdĺž tela. Pri tomto cviku je nesmierne dôležité správne dýchanie – hlboký nádych nosom a kľudný výdych ústami.

# Pri nádychu zdvihnite nohy a hlavu tak, aby ste udržali ramená a boky na zemi. S pomalým výdychom sa vráťte do základnej polohy.

cvik 4
adme.ru

Tretí cvik sa vykonáva taktiež na zemi, ale v kľačiacej polohe.

# Kľaknite si na zem tak, aby ste mali chodidlá pevne vedľa seba. Kolená posuňte na šírku vašej panvy a ruky umiestnite pozdĺž tela tak, aby ste ich mali položené na zadnej strane stehien. Nakloňte hlavu dopredu a s hlbokým výdychom si položte hlavu na hrudník.

# Hlavu potom pomaly zakláňajte naspäť tak, aby ste mali úplne vystretý chrbát. Tento cvik opakujte aspoň 5-krát. Nezabúdajte na pravidelný výdych a nádych.

cvik 5
adme.ru

Štvrtý cvik je zameraný najmä na dokonalú rovnováhu vášho tela.

# Posaďte sa na podlahu s narovnanými nohami a vystretým chrbtom. Chodidlá posuňte na šírku vašich ramien a dlaňami sa zaprite o zem tak, aby ste ich mali umiestnené pri bokoch. Nezabúdajte však na to, že prsty na rukách majú byť spojené.

# S hlbokým nádychom zakláňajte hlavu dozadu tak, že zdvihnete celé svoje telo. Musíte však byť vo vodorovnej polohe tak, aby ste mali ruky a nohy stále umiestnené na zemi v pravom uhle. Snažte sa takto vydržať po dobu niekoľkých sekúnd a s pomalým výdychom sa opäť vráťte do základnej polohy.

cvik 6
adme.ru

Piaty a zároveň posledný cvik je zameraný najmä na chrbát a svalstvo na nohách.

# Tento cvik začínate natiahnutý na zemi tak, že máte ruky vystreté, chrbát prehnutý a nohy natiahnuté dozadu. Nezabúdajte však na to, že kolená sa vám nesmú dotýkať zeme.

# Začnite hlbokým nádychom, zadnú časť tela posúvajte pomaly dohora tak, aby ste mali nohy stále natiahnuté a hlavu nakláňajte k hrudníku. V tejto polohe vydýchnite a opäť sa zhlboka nadýchnite, aby ste sa mohli vrátiť do pôvodnej polohy.

Všeobecné pravidlá

Pri robení týchto tibetských cvikov je najdôležitejšia pravidelnosť. Nájdite si čas na tieto cviky aspoň raz za deň. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok a viac posilniť svalstvo, zvýšte si počet opakovaní.

# 1. týždeň si každé cvičenie zopakujte trikrát

# 2. týždeň zvýšte na päť opakovaní

# 3. týždeň skúste tieto cviky zopakovať sedemkrát

# a takto postupne pridávajte opakovania až na 21 na desiaty týždeň

cvik 7
pixabay.com

Nezabúdajte ale aj na ďalšie dôležité faktory, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú účinnosť týchto cvikov:

# Najlepší čas na cvičenie je dopoludnie na lačný žalúdok.

# Myslite na to, že pri týchto cvikoch máte hlavne relaxovať. Ak ste teda príliš unavení, necvičte, to isté platí aj pri samotnom cvičení – ak sa cítite po dvoch cvikoch vyčerpaní, nepokračujte v cvičení, ale radšej si dajte prestávku a oddychujte.

# Sledujte svoje dýchanie, hlboký nádych a pomalý výdych je veľmi dôležitý.

# Po opakovaní medzi cvičeniami sa postavte rovno, ruky si dajte v bok a vydýchajte sa.

Cvičenie nemusí byť vždy len o drine a o veľkej námahe. Môžete cvičiť s tým, že po vykonaní cvikov sa budete cítiť oddýchnuto a zrelaxovane. Vyskúšajte týchto päť jednoduchých tibetských cvikov a sami uvidíte, ako skvelo sa budete cítiť.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), adme.ru

Najnovšie články