Toto je 7 dôvodov, prečo by vám táto rastlinka mala rásť v záhrade! Ide o hotový poklad z prírodnej lekárne


Mentolová, svieža a voňavá. Taká je mäta, a ak ju na okne v kvetináči alebo pod oknom v záhradke nemáte aj vy, mali by ste to zmeniť. Táto zázračná rastlinka vám môže zmeniť život. A to celkom od základov.

pixabay.com

Používa sa v kuchyni, ale aj ako liek na liečbu či zmiernenie rôznych ochorení. V staroveku bola mäta používaná ako liek predlžujúci život ľudí. Svojho času jej hovorili „bylinka dlhovekosti“. Prečo? Pre jej nespočetné pozitívne vlastnosti. Osem najdôležitejších z nich si vám dnes prezradíme.

Na zdravé pľúca

Pľúciarom sa odporúča čaj alebo odvar z mäty nielen piť, ale aj inhalovať. Je fantastickým liečivom pri akýchkoľvek respiračných ochoreniach. Na túto oblasť majú najsilnejšie účinky jej silné silice a mentol pomáha zbaviť pacientov dýchavičnosti.

pixabay.com

Na dobrý žalúdok

Príliš ste sa najedli? Alebo lepšie povedané prejedli? Potom si navarte mätový čaj alebo požujte niekoľko lístkov mäty. Jej účinky sú zázračné a vaše trávenie dá do poriadku okamžite. Tak isto aj pri vracaní, pokazenom žalúdku či iných žalúdočných problémoch je mäta tisíckrát lepšia než akýkoľvek liek.

pixabay.com

Na nízky tlak

Bohatý obsah draslíka v lístkoch mäty pomáha znižovať krvný tlak, preto by ju mali užívať všetci tlakári a počas leta preventívne aj starší ľudia, ktorí problémy so srdcom a s tlakom nemajú.

Na čisté ústa

Nie nadarmo sa v zubných pastách používa tak často a nie nadarmo je každá zubná pasta mentolová. Mäta je silne dezinfekčná, odstraňuje baktérie, zápach z úst, ale aj čistí a zosvetľuje sklovinu.

pixabay.com

Na uvoľnené svaly

Extrakt z mätových lístkov výrazne znižuje bolesť svalov a pri lokálnom prikladaní aj kĺbov. Spravte si doma liečivo z pohára morskej soli, ½ šálky olivového oleja a 10 kvapiek esenciálneho mätového oleja. Masírujte si boľavé miesta 10 minút a bude po všetkom.

Na depresiu

Máte ťažký deň, ste smutní či vystresovaní? Dajte si šálku silného mätového čaju a vaše zmysly sa uvoľnia. Mäta pôsobí silne antistresovo.

pixabay.com

Na dlhú pamäť

Mätová vôňa stimuluje zmysly a má významný účinok na pamäť, duševné schopnosti a uvoľnenie. Pri pití mätového čaju sa naučíte a zapamätáte si viac než pri čomkoľvek inom.

Mätu by rozhodne nemali piť ľudia s nízkym tlakom, ochorením obličiek či pálením záhy. Alergie na mätu sú síce zriedkavé, no predsa sa vyskytujú. Máte doma mätu? Dajte nám vedieť, aké s ňou máte skúsenosti a na čo všetko ju používate.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov