Ak máte v záhradke túto rastlinku, v žiadnom prípade ju nevyhadzujte, ale začnite ju zbierať a sušiť. Môže vám dokonca zachrániť život!

Monizz

V stredoveku ju spájali s nesmrteľnosťou človeka a zrejme na tom niečo bolo. Aj v Perzii a v Číne ju už v dávnych časoch využívali ako liek proti starnutiu. Doma sme ju poznali najmä ako čaj, ktorým sa liečili dýchacie cesty. Kedysi sme ju volali babské ucho alebo vlčí chvost.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Reč je o šalvii, vzácnej bylinke, za ktorú by v niektorých krajinách sveta dali nemalé prostriedky, len aby im rástla na každom kroku. U nás, kde to tak odjakživa je, si ju všímame už len sporadicky a pritom ani netušíme, o čo sa ochudobňujeme. Šalvia je totiž jedna z tých bylín, ktoré človek dokážu zachrániť život. A nielen to.

Pôvabná stará dáma

Bylina, ktorá si pamätá ešte raný vývoj ľudstva, sa pýši viacerými odrodami, no u nás je najznámejšia šalvia lekárska. A zároveň je aj najliečivejšia zo všetkých jej druhov. Je neprehliadnuteľná vďaka nápaditým listom a v období kvitnutia aj krásnymi sýto fialovými kvietkami drobnej veľkosti. Pestuje sa hlavne v Európe a na časti územia Ázie. Má rada teplé miesta, preto jej nevadia ani tie najväčšie horúčavy. Ak ste sa ju rozhodli zbierať, potom vám stačí poodtŕhať jej iba lístky. Tie následne usušte a uskladnite v uzatvárateľnom skle alebo ju spracujte ešte čerstvú. Dá sa z nej pripraviť vynikajúci čaj, zápar, vie však byť aj fantastickou koreninou do korenistých jedál či sladkých koláčikov.

pixabay.com

Má to v názve

O účinkoch šalvie svedčí aj jej pôvodný názov. Pochádza z latinského slova salvere, čo v preklade známe chrániť a liečiť. Rastlinka, ktorej najstaršie korene siahajú do severného Stredomoria, má mnoho vlastností. Okrem liečby dýchacích ciest je silne dezinfekčná, lieči zápaly a rany na slizniciach úst, nosa aj krku, pomáha lepšiemu tráveniu a zabraňuje nadmernému poteniu.

pixabay.com

Širokospektrálna

Čaj zo šalvie má veľmi širokospektrálne účinky. Okrem toho, že sa dá piť tak horúci, ako aj studený a stále chutí fantasticky, pomáha pri nervových problémoch, psychickom a emočnom vypätí. Najúčinnejší je však v boji proti poteniu. Ak sa potíte nadmerne, máte mokré dlane a neviete to zastaviť, naučte sa piť pravidelne šalviový čaj a okrem toho si šúchajte šalviové listy v dlaniach. Budú vám nielen krásne voňať, ale po pote nebude ani stopy.

Zachraňuje život

Pri pití šalviového čaju si zabezpečíte hneď niekoľko prirodzených a rýchlo dostupných benefitov. Podporíte svoj imunitný systém, pri chorobe alebo poranení si zabezpečíte prirodzenú a mimoriadne silnú dezinfekciu, prečistíte si krv, ale aj lepšie vykašlete hlieny. Dokonca aj keď ste zdraví! Bude vám lepšie tráviť a zároveň nebudete mať toľko chuti do jedla, zmiznú hnačky, zápchy, plynatosť, jednoducho všetko, čo súvisí s nepríjemnými pocitmi v črevách. Okrem toho budete vitálnejší, pokojnejší, emočne vyrovnanejší. Čo je však najdôležitejšie, šalvia preukázateľne zabraňuje mozgovej porážke!

pixabay.com

Šalviový čaj

Čajovú lyžičku sušených šalviových listov dajte do hrnčeka, zalejte pol litrom vriacej vody a prevarte približne 4-5 minút. Odvar nechajte vychladnúť, preceďte a vypite podľa možností na jeden raz. K šalvii si môžete, samozrejme, pridať aj ďalšie obľúbené bylinky. Vynikajúco chutí v kombinácii s medovkou, ale aj horkastým harmančekom.

pixabay.com

Zápar zo šalvie

Zápary sa odjakživa využívali ako lokálne liečivo. Tie zo šalviových listov boli hotovým antibiotikom na boľavé hrdlo, zápaly pľúc či priedušiek. Používali sa aj pri detskom kašli, alebo na dezinfekciu rán, často aj nepekne otvorených. Zápar si pripravíte podobne ako čaj. Zalejte dve čajové lyžičky sušenej šalvie pollitrom vriacej vody, nechajte niekoľko minút lúhovať, potom sceďte a do záparu namočte bavlnenú šatku alebo plienku. Prikladajte na boľavé miesto – či už ranu, hrdlo, pľúca či priedušky. Prikladajte a namáčajte opakovane, kým zápar v hrnci celkom nevychladne.

pixabay.com

Kloktadlo zo šalvie

Ak vás bolí hrdlo a nechcete cmúľať lieky z lekárne, kloktajte šalviu. Polievkovú lyžicu sušenej šalvie zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte prikryté lúhovať približne štvrťhodinu a potom sceďte. Kloktajte alebo namočte si do kloktadla plienku a obmotajte s ju okolo boľavého hrdla.

pixabay.com

Ako používate šalviu vy? Svoje tipy nám dajte vedieť v komentároch.

Pozri aj: Suseda každý deň pracne kľačala pri svojom záhone kvetov a niečo majstrovala! Keď som videla výsledok, nevedela som sa vynadívať

zdroj: babskeveci.sk (Monika), reddit.com

Najnovšie články