Zverejnili video, ktoré zachytáva zostrelenie ukrajinského lietadla. Na svedomí ho má Irán

SITA Ešte viac

Foto: TASR/AP

Dvaja nemenovaní predstavitelia americkej administratívy tvrdia, že ukrajinské lietadlo, ktoré v stredu havarovalo nad Teheránom, zostrelil Irán. Dodávajú k tomu však, že to nemusel spraviť zámerne a mohlo ísť o chybu.

Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP

Obaja si prajú zostať v anonymite a nechcú ani prezradiť, aké dôkazy či indície majú pre svoje tvrdenia, uvádza tlačová agentúra The Associated Press (AP). Podobný názor vo štvrtok vyslovil už i americký prezident Donald Trump, aj on k tomu však dodal, že mohlo ísť o chybu.

“Niekto na druhej (iránskej – pozn. SITA) strane mohol spraviť chybu,” vyhlásil Trump. “Niektorí hovoria, že šlo o mechanickú chybu. Osobne si myslím, že to je vylúčené,” dodal americký prezident.

Na Twitteri bolo zverejnené video, ktoré najskôr uverejnil New York Times, bola potvrdená aj jeho autenticita.


K nešťastiu nad Teheránom došlo v čase zvýšeného napätia medzi USA a Iránom, len niekoľko dní po tom, ako pri cielenom americkom útoku dronom zahynul vysokopostavený iránsky generál Kásem Solejmání. Preto sa možnosť, že lietadlo zostrelil Irán, spomína hneď od začiatku. Lídri zainteresovaných krajín však boli v tejto otázke zatiaľ skôr zdržanliví.

Pri páde lietadla zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. Medzi pasažiermi boli najmä Iránci, Kanaďania a Ukrajinci.

Foto: TASR/AP

Protichodné informácie v súvislosti s príčinami havárie prichádzajú vo štvrtok aj zo strany niektorých ďalších krajín. Veľké znepokojenie vyslovil britský premiér Boris Johnson. “Správy, ktoré sme videli, sú veľmi znepokojivé,” vyhlásil po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten naopak po telefonáte s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním vyjadril spokojnosť s iránskym sľubom, že sa ukrajinskí experti budú môcť zúčastniť na vyšetrovaní havárie. “Hasan Rúhání zdôraznil, že Irán urýchlene poskytne ukrajinskej expertnej skupine všetky dáta,” povedal Zelenskyj po telefonáte s iránskym prezidentom.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: