Úprimné slová českej zdravotnej sestry z prvej línie: Koronavírus nie je žiadna chrípôčka, prosím, nepodceňujte to

Kristína Hagarová , TASR Ešte viac

Ilustračná foto: TASR/AP

Mnohí ľudia sa koronavírusu prehnane boja, druhí to zase až príliš zľahčujú. Aká je teda skutočná situácia? Verejne sa ozývajú lekári aj sestričky z prvej línie a ich slová sú zdrvujúce.
Len prednedávnom sme vám priniesli príspevok doktorky zo Slovenska, ktorá vyzývala ľudí, aby situáciu nepodceňovali a robili všetko preto, aby chránili seba a hlavne aj ostatných. Sú to práve lekári, ktorí majú v tejto dobe ohromné množstvo práce a snažia sa urobiť všetko preto, aby aspoň svojou troškou priložili ruku k dielu. Nie vždy sa ich snaha stretáva s pochopením, a to ich dokáže naozaj.

Vážna situácia v Čechách

V Čechách je situácia vážnejšia ako na Slovensku. Ako uvádza TASR, už tretí deň po sebe hlásili rekordný nárast nových prípadov. Vo štvrtok pribudlo 5394 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Je to vôbec najvyšší prírastok od začiatku pandémie, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na piatok. Ako píše internetová stránka televízie Nova, Česko tak o 57 infikovaných prekonalo svoj rekord v počte nakazených zo stredy, keď pribudlo 5337 infikovaných. V utorok sa nákaza potvrdila u 4457 ľudí.

Aktuální informace ‼️ report převzatý od sestřičky Jarka Rojková z jihlavské Nemocnice! 🙁

Situace je blbá……

Uverejnil používateľ Markéta Bát’ová Utorok 6. októbra 2020

V súvislosti s koronavírusom zomrelo 869 pacientov. Vo štvrtok zatiaľ zomrelo 13 nakazených, v stredu pribudlo 42 mŕtvych, najviac od začiatku epidémie, sumarizuje spravodajský server tn.nova.cz. Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 100.757 ľudí. Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa dosiaľ vyliečilo 51.160 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 48.728 ľudí, z toho 1741 je hospitalizovaných.

Silné slová zdravotnej sestry

Sestrička z Čiech napísala na sociálne siete silný príspevok, ktorý teraz zdieľajú ľudia v Čechách, ale aj na Slovensku. “Situace je blbá… sestřičky, doktoři, zdravotníci .. prostě veškerý personál padá na hubu, zatímco jiní píšou, že o nic nejde… Přibývá pacientů, ubývá personálu… špatná bilance pro zachování nějaké rovnováhy…opatrujte se, buďte ohleduplní a nepodceňujte již více tuto situaci, ať našim bílým andělům nepřiděláváme starosti. Report z první linie zveřejnil z oddělení ARO Mudr. Trnka. Reaguji na komentáře kamarádů /civilistů… Vždyť je to jen chřipečka…

Nie je to len chrípôčka

Situace k 5.10. Nemocnice Jihlava… V normální dobu ventilujem na ARO max 5-6 lidí… Dnes v Jihlavě 10 “covidů” na dýchacích přístrojích … jsou po 14-ti dnech neodpojitelni z ventilace s multiorhanovým selháním . K tomu jsou ventilovaní pacienti necovidoví… Rychlost, s jakou přibývají další pacienti s covid je cca 1 pacient na plicní ventilaci za 1,5 dne… Na Remdesivir dosáhne dle kritérií jen menší část ( schvaluje se centrálně v Brně – kritéria velmi přísná)
FOTO TASR – Roman Hanc
Pracujeme na 300%… lékaři, sestry, zdravotníci, nezdravotníci, management nemocnice. Děkuji všem nasazeným v péči o všechny nemocné… Práce se stává noční můrou. Nebojte se té “chřipečky” , jen počítejme s tím, že pár lidí umře… a ne jen starých a nemocných!!! Ochranné pomůcky fungují a zatím jsou. Ventilujeme v izolaci na ARO, infekční JIP nově interní JIP. Provoz sálů je omezen na akutní výkony. Nebojte se, ještě pár ventilátorů zbývá.”
Mnohí ľudia opäť tvrdia, že je to len kúpený príspevok či názor, no ďalší to berú skutočne veľmi vážne a je pre nich dôležité, aby sa o takýchto veciach hovorilo nahlas a aby si ľudia uvedomovali vážnosť celej situácie.
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: